Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

DARMOWY WEBINAR – Ustawa o obronie ojczyzny a prawa pracownicze

16 listopada 2022 | 15:00 16:00

WYDARZENIE BEZPŁATNE

Od 23 kwietnia br. obowiązuje ustawa o Obronie ojczyzny, która znacząco skomplikowała sytuację pracodawców związaną z odbywaniem służby wojskowej przez pracowników. Jest wiele odmian służby wojskowej, które powinny być różnie ewidencjonowane, gdyż nie zawsze będzie to urlop bezpłatny. Zmienił się krąg pracowników uprawnionych do tzw. odprawy wojskowej oraz zasady szczególnej ochrony stosunku pracy. Dlatego zapraszamy na godzinny webinar, w trakcie którego zostaną przedstawione wszystkie obowiązki pracodawcy wynikające odbywania przez pracowników różnych rodzajów czynnej służby wojskowej.

PARTNER MEDIALNY


Kiedy?
16 listopada 2022 r., godziny: 15:00 – 16:00


Gdzie?
Wydarzenie w formie online


Program

  • Jakie rodzaje służby wojskowej należy wpisywać w świadectwie pracy?
  • Kiedy służba wojskowa musi być wpisana dwukrotnie w świadectwie pracy?
  • Jak obliczyć wynagrodzenie, gdy pracownik jest powołany do zawodowej służby wojskowej i wygasa stosunek pracy?
  • Jak wystawiać zaświadczenia o utraconym zarobku, gdy pracownik jest wezwany do „WKU”?
  • Kiedy pracownik nabywa prawo do odprawy wojskowej?
  • Które rodzaje służby wojskowej pomniejszają wymiar urlopu wypoczynkowego?
  • Kiedy pracownik odbywający służbę wojskową korzysta z ochrony stosunku pracy?
  • Czy dokumenty dotyczące powołania do służby wojskowej powinny być przechowywane w aktach osobowych?
  • Czy pracodawca może wystąpić do wojskowego centrum rekrutacji o potwierdzenie rodzaju służby wojskowej odbywanej przez pracownika?
  • Kiedy służba wojskowa wlicza się do stażu pracy i czy w zakresie wszystkich uprawnień pracowniczych?

WYKŁADOWCA:

Łukasz Prasołek – ukończył z wyróżnieniem wydział prawa UW oraz studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Organizacji w SGH, w latach 2003-2006 pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, specjalizujący się w praktycznych aspektach czasu pracy i czasu pracy kierowców, a w latach 2006-2015 pracownik Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od 1.1.2016 r. prowadzi własną działalność gospodarczą Nowoczesne Kadry Łukasz Prasołek. Jest autorem książek: „Czas pracy kierowców. Procedury, rozliczenia, wzory” (Wyd. C.H. BECK, 5 wydań), „Rozliczanie czasu pracy. 100 kazusów” (INFOR 2011) „Dokumentacja czasu pracy” (Wyd. C.H. BECK, 3 wydania). Jest również współautorem komentarzy naukowych do ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłkowej, wypadkowej oraz o emeryturach i rentach z FUS, a także książek dotyczących różnych aspektów prawa pracy wydawanych w serii Pogotowie Kadrowe przez Wydawnictwo ODDK. Od 15 lat prowadzi szkolenia dla specjalistów z zakresu kadr i płac z obszarów czasu pracy, wynagrodzeń, dokumentacji pracowniczej oraz różnych zagadnień kadrowych w ujęciu orzeczniczym. Przez blisko 10 lat był wykładowcą na kursach zawodowych dla specjalistów ds. kadr i płac.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA