Zgodnie z interpretacją Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 lutego 2025 roku (nr 0112-KDIL2-1.4011.935.2024.2.DJ) refundacja kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych, której dokona pracodawca, stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy objęty zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się pracodawca, który wprowadził w firmie zarządzenie w sprawie zapewnienia urządzeń korygujących wzrok pracownikom zatrudnionym na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W zarządzeniu tym ustalił, że pracownik może wystąpić o skierowanie na dodatkowe badanie wzroku, które wypada pomiędzy badaniami okresowymi. Pracownik, który zgłosił pogorszenie wzroku, a lekarz potwierdził potrzebę wymiany okularów lub soczewek korekcyjnych, ma refundowany przez pracodawcę zakup nowych okularów bądź soczewek. Pracodawca wpisał w zarządzeniu, że w takiej sytuacji kwota refundacji kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych podlega opodatkowaniu.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W uzasadnieniu wskazał, że badanie profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę, a w przepisach brak jest regulacji, które ograniczają prawo pracodawcy do skierowania pracownika na badania w sytuacji, gdy wydane uprzednio zaświadczenie lekarskie jest jeszcze ważne. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, tak więc zgłoszenie przez pracownika pogorszenia stanu zdrowia powinno skłonić pracodawcę do skierowania go na badania profilaktyczne. Jeżeli wynik badania okulistycznego wskaże na konieczność stosowania lub wymiany okularów, to pracodawca ma obowiązek zapewnienia ich pracownikom. Przyznana z tego tytułu refundacja kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy, ale nie jest on opodatkowany, a korzystający ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT.
Zgodnie z wyżej wymienionym przepisem wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.