Wynagrodzenie za urlop na przygotowanie do egzaminu: Zgodnie z przepisami art. 78c ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1564), pracownikowi, który przygotowuje się do egzaminu adwokackiego przysługuje prawo do urlopu płatnego w wysokości 80% wynagrodzenia, w wymiarze 30 dni kalendarzowych. Jest to uprawnienie, z którego pracownik może skorzystać jednorazowo.

W związku z tym uprawnieniem pojawiły się następujące wątpliwości:

  • czy nieobecność w pracy z powodu przebywania na urlopie “przygotowawczym” do egzaminu adwokackiego należy traktować jako nieobecność usprawiedliwioną, czy też tak samo jak dni, w których pracownik świadczył pracę (tak jak np. przy urlopie wypoczynkowym)?
  • czy wynagrodzenie za dni urlopu szkoleniowego należy przyjąć w kwocie faktycznie wypłaconej, czy przed wliczeniem do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy uzupełnić do 100% wynagrodzenia?
  • w jaki sposób uzupełnić wynagrodzenie za miesiąc, w którym oprócz przebywania na urlopie pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby?

Wynagrodzenie za urlop na przygotowanie się do egzaminu

Na powyższe pytania odpowiedzi udzielił Zakład Ubezpieczeń Społecznych w stanowisku z dnia 18 marca 2025 r. wyjaśniając, że zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął wynagrodzenia w skutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjmuje się po uzupełnieniu wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy. Urlop przysługujący pracownikom na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego jest usprawiedliwioną nieobecnością, tak więc przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku takiego pracownika należy przyjąć:

  • “wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości,
  • wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które ubezpieczony będący pracownikiem był obowiązany przepracować w tym miesiącu,
  • kwotę zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłaconą za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia. (…)”.

Oznacza to, że pracownikowi, który w danym miesiącu korzystał z urlopu na przygotowanie się do egzaminu adwokackiego i przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy wynagrodzenia za ten miesiąc nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego. Jeżeli pomimo urlopu pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy, to wynagrodzenie za urlop za ten miesiąc należy przyjąć do podstawy wymiaru po uprzednim uzupełnieniu zgodnie z przepisami ustawy zasiłkowej.