Obowiązek raportowania ESG odroczony? Ministerstwo Finansów ogłosiło, że planuje zmiany w ustawie o rachunkowości, ustawie o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany miałyby być związane z przesunięciem terminu obowiązku sporządzania sprawozdawczości ESG.

Zgodnie z postanowieniami Dyrektywy 2025/794 państwa członkowskie miały obowiązek dostawania przepisów krajowych do jej przepisów do końca 2025 roku. Dyrektywa nakłada obowiązek przedstawiania informacji o wpływie działalności jednostki na obszar środowiskowy, spraw społecznych, w tym praw człowieka oraz ładu korporacyjnego, a także wpływu tych trzech obszarów na rozwój, wyniki i sytuację jednostki. Jest to tak zwana sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju (CSRD) lub sprawozdawczość ESG.

obowiązek raportowania ESG odroczony

Przepisy Dyrektywy rozkładają obowiązek raportowania ESG na trzy etapy:

  • w 2025 roku raport za 2024 rok składają jednostki zainteresowania publicznego zatrudniające ponad 500 pracowników, przekraczające co najmniej jeden z progów finansowych dla jednostki dużej, a także jednostki zainteresowania publicznego stojące na czele grupy, w której zatrudnienie przekracza 500 osób oraz która przekracza co najmniej jeden z progów finansowych dla dużej grupy;
  • w 2026 roku za 2025 rok raport składają pozostałe duże jednostki i grupy (zatrudniające ponad 250 pracowników);
  • w 2027 roku za 2026 rok raport składają małe i średnie przedsiębiorstwa będących emitentami papierów wartościowych dopuszczonych do obrotu na jednym z rynków regulowanych Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W związku z tym, że Komisja Europejska zaproponowała zawężenie grupy zobowiązanych do sporządzania raportów, również Ministerstwo Finansów panuje odroczyć o dwa lata obowiązek sporządzania sprawozdawczości dla jednostek z drugiej tury oraz dla małych i średnich jednostek z trzeciej tury.