W wyroku wydanym w dniu 26 listopada 2024 roku Sąd Najwyższy orzekł, że nadużywanie uprawnień kierowniczych w pewnych sytuacjach może zostać uznane za mobbing. Jako mobbing mogą być potraktowane takie działania jak między innymi wydawanie sprzecznych poleceń, nakładanie nieuzasadnionych kar porządkowych czy wyznaczanie pracownikom niewykonalnych zadań czy norm czasowych.

Sprawa dotyczyła dyrektora muzeum, który uchodził wśród podwładnych za osobę trudną ze względu na swoje zachowanie – wielokrotnie dopuszczał się złośliwości czy obraźliwych określeń pod adresem pracowników, niejednokrotnie zarzucał też podwładnym złą organizację pracy. Ostatecznie dyrektor został zwolniony z pracy, a w odwołaniu wskazano, że decyzja jest spowodowana naruszeniem przez niego przepisów prawa w związku z zajmowanym przez niego stanowiskiem dyrektorskim, co potwierdziły wyniki kontroli przeprowadzonej przez organ nadzorujący działalność muzeum.

nadużywanie uprawnień kierowniczych może być traktowane jako mobbing

Odwołany dyrektor nie zgodził się z tą decyzją i złożył pozew przeciwko muzeum, w którym domagał się odszkodowania za bezprawne rozwiązanie stosunku pracy. Po przegraniu w obydwu instancjach wniósł skargę do Sądu Najwyższego, w którym również przegrał. Sąd Najwyższy uznał, że zachowanie dyrektora było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, a także nosiło znamiona mobbingu, i w związku z tym zwolniony pracownik nie może powoływać się na fakt nadużycia prawa do odwołania ze stanowiska. Sąd podkreślił, że w takiej sytuacji w piśmie odwołującym wystarczy przedstawić nieprawidłowości w zachowaniu, które stanowią podstawę faktyczną odwołania, by takie odwołanie było zgodne z prawem. Powoływanie się na dorobek naukowy czy sukcesy w zarządzaniu nie usprawiedliwiają zachowań noszących znamiona mobbingu.