Od 1 lipca 2025 roku obowiązują nowe kody tytułów ubezpieczenia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 czerwca 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych, informacji o zawartych umowach o dzieło oraz innych dokumentów (Dz. U. z 2025 r., poz. 802).
Zgodnie z Rozporządzeniem od 1 lipca br. zacznie obowiązywać nowy kod tytułu ubezpieczenia “0921” – osoba niepełnosprawna zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu pobierająca stypendium na podstawie ustawy z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia w okresie odbywania szkolenia lub stażu, na które została skierowana przez powiatowy urząd pracy. Wprowadzenie nowego kodu ma umożliwić lepsze monitorowanie i raportowanie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Zmianie od 2 lipca ulegnie też opis dla kodu “0920” – do dotychczasowego opisu oznaczającego osobę pobierającą stypendium w okresie szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, kierowaną przez powiatowy urząd pracy lub inny podmiot kierujący dodane zostały osoby uczestniczące w działaniach reintegracyjnych zleconych przez starostę, oprócz szkoleń, staży i przygotowania zawodowego dorosłych. Wciąż musi to być osoba skierowana przez PUP lub inny podmiot kierujący.
Dla dokumentów które dotyczą okresów przed 1 lipca 2025 r. nadal należy stosować dotychczasowe kody, nawet jeśli dokument jest składany już po 1 lipca.
Nowe kody tytułów ubezpieczenia oznaczają konieczność dostosowania systemów kadrowo-płacowych, gdyż nieprawidłowe przypisanie kodu może prowadzić do błędnego naliczenia składek i konieczności dokonywania korekt.