Coroczna informacja o nietworzeniu ZFŚS: Zgodnie z art. 3 ust. 3a ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 288) pracodawca, który zatrudnia według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty ma obowiązek przekazać pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego informacje o nietworzeniu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz o niewypłacaniu świadczenia urlopowego.
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych mają obowiązek tworzyć:
- jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe,
- pracodawcy zatrudniający na 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty
Pracodawcy, którzy spełniają drugi warunek, a są objęci układem zbiorowym pracy lub mają obowiązek wydania regulaminu wynagradzania mogą zostać zwolnieni z obowiązku tworzenia ZFŚS, i muszą postanowienie o nietworzeniu Funduszu zawrzeć w układzie zbiorowym. Natomiast pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników i nie jest objęty układem zbiorowym pracy oraz nie jest zobowiązany do wydania regulaminu wynagradzania, ma obowiązek przekazać pracownikom do dnia 31 stycznia każdego roku informację o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego. Informacje te należy przekazać w sposób przyjęty u danego pracodawcy, a ich nieprzekazanie oznacza, że pracodawca w danym roku tworzy Fundusz i wypłaca świadczenia urlopowe.
Obowiązek informacyjny w tym zakresie należy wypełniać rokrocznie, gdyż pozostaje on w ścisłym związku ze stanem zatrudnienia wykazywanym przez pracodawcę na dzień 1 stycznia danego roku. Stan zatrudnienia może zaś ulegać znaczącym zmianom w poszczególnych latach, co ma wpływ na obowiązki wynikające z ustawy o ZFŚS w zakresie tworzenia Funduszu czy wypłacania świadczenia urlopowego.