Czy koszt noclegu to przychód pracownika? Mimo, że organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych niezmiennie uważają, że wartość bezpłatnego zakwaterowania i transportu jest przychodem pracownika, to orzecznictwo sądów temu przeczy.

W dniu 7 listopada 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym potwierdził, że zgodnie z dyrektywą UE świadczenia rzeczowe nie stanowią elementu wynagrodzenia, i w związku z tym nie stanowią też podstawy opodatkowania. Regulacje unijne jednoznacznie wskazują, że nie można wliczać do wynagrodzenia kosztów transportu czy kosztów zakwaterowania, i nie można na gruncie prawa podatkowego przyjmować, że te obowiązki obciążają pracownika.

Obraz przedstawia kombinację kilku elementów: stos banknotów dolarów amerykańskich, klawiaturę laptopa oraz wykres liniowy z trendem wzrostowym.

Sprawa, w której orzekał WSA dotyczyła spółki z branży budowlanej, której pracownicy są oddelegowani do pracy na różnych budowach za granicą. Ponieważ świadczenie pracy nie stanowi podróży służbowej w rozumieniu przepisów prawa pracy, spółka nie wypłaca pracownikom diet, lecz udostępnia pracownikom kwatery, za które ponoszą oni częściową odpłatność.

W wydanej na wniosek spółki interpretacji indywidualnej dyrektor KIS uznał, że wartość sfinansowanego przez spółkę zakwaterowania, w kwocie stanowiącej nadwyżkę ponad kwotę odpłatności ponoszoną przez pracownika stanowi zarówno dla pracowników czasowo oddelegowanych za granicę, jak i pracowników czasowo przeniesionych na budowę w kraju przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu.

Z  powyższym nie zgodził się WSA i uchylił interpretację wskazując, że wartość noclegów nie jest przychodem pracowników, a spółka nie ma obowiązku pobrania i wpłacenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.