Zgodnie z zapowiedziami Rządu po wyborach prezydenckich planowana szeroka deregulacja przepisów ma nabrać rozpędu, i w pierwszym etapie ma objąć około 120 projektów ustaw. Nie ominie ona również pracodawców i osób zatrudnionych, dotykając przepisów prawa pracy, przepisów płacowych i podatkowych.
Jednym z głównych obszarów objętych zmianą ma być przyspieszenie cyfryzacji. Zaplanowany pakiet cyfryzacyjny ma objąć nowe usługi w mObywatelu (e-podpis, chatbot, mFirma, e-legitymacja). W planach objęcia pełną elektronizacją pojawiła się również dokumentacja pracownicza. Zespół do spraw deregulacji i dialogu społecznego zapowiedział wdrożenie jak najszerszej komunikacji cyfrowej z pracownikiem, tak by odejść od pisemnej formy dokumentacji pracowniczej, co ma w założeniu usprawnić procesy kadrowe i zmniejszyć ich koszty. Planowane zmiany mają objąć między innymi wprowadzenie elektronicznych potwierdzeń szkolenia BHP oraz pełną cyfryzację orzeczeń medycyny pracy.
W ramach postępującej cyfryzacji zaplanowano również zniesienie obowiązku zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności dla umów przenoszących autorskie prawa majątkowe i licencji wyłącznych, co ma ułatwić zawieranie tych umów w obrocie cyfrowym.
Planami zmian objęto również zasady reprezentacji pracowników przy zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z ustawą o ZFŚS jeżeli u pracodawcy nie funkcjonuje związek zawodowy, to regulamin funduszu uzgadniany jest z jednym reprezentantem pracowników. Natomiast niektóre przepisy Kodeksu pracy czy ustawy o zwolnieniach grupowych wymagają konsultacji z co najmniej dwoma przedstawicielami pracowników. Wprowadzenie jednolitych zasad zapewni większą przejrzystość decyzji dotyczących ZFŚS, a pracownicy będą w tym obszarze lepiej reprezentowani.
Deregulacja przepisów ma dotknąć również kwestię rozliczeń podatkowych i kontroli podatkowej. Wybrane zmiany mają dotyczyć domniemania niewinności podatnika w rozliczeniach podatkowych, niekarania podatników i księgowych za niecelowe błędy i pomyłki, nienaliczania odsetek za zwłokę w przypadku, gdy kontrola podatkowa przekroczy 6 miesięcy oraz zniesienia obowiązku wysyłania rozliczenia PIT-11.
Istotną zmianą wśród zaplanowanych ma być również wprowadzenie tak zwanego “milczącego załatwienia sprawy”, czyli automatycznego rozstrzygnięcia sprawy na korzyść wnioskodawcy, jeśli urząd nie udzieli odpowiedzi w przewidzianym ustawowo terminie.