W wydanej 10 stycznia 2025 roku interpretacji (DI/200000/43/1155/2024) Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdził, że nawet jeśli przewoźnik wprowadzi do regulaminu wynagradzania świadczenie nazwane dodatkiem za rozłąkę, to dodatek za rozłąkę kierowcy międzynarodowego nie będzie podlegał zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Do zakładu z wnioskiem o wydanie interpretacji zwrócił się przedsiębiorca z branży transportowej, który realizuje transporty krajowe i międzynarodowe. Jego pracownicy często przebywają długo poza bazą firmy, a tym samym poza miejscem zamieszkania i z daleka od rodzin. W celu zrekompensowania im długiej rozłąki z rodzinami przedsiębiorca chciał wprowadzić do regulaminu wynagradzania kierowców rekompensatę w formie dodatku za rozłąkę. Dodatek miałby być wypłacany kierowcom w wysokości ustalonej zgodnie z przepisami dotyczącymi innych grup zawodowych, i nie wyższy niż dzienna dieta z tytułu krajowej podróży służbowej. Ponieważ jednak w polskich przepisach, które przewidują obowiązek wypłaty dodatku za rozłąkę w przypadku konkretnych grup zawodowych nie ma kierowców zawodowych, to chciał się upewnić, że taki dodatek będzie zwolniony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia kierowców po spełnieniu warunków, jakie przewiduje § 2 ust. 1 pkt 18 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18.12.1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej rozporządzenie składkowe).

Zdjęcie przedstawia biały samochód ciężarowy jadący po autostradzie o zachodzie słońca. Nisko położone słońce oświetla pojazd i otoczenie ciepłym, złotym światłem. Na niebie widać delikatne chmury, a droga wydaje się pusta, co sugeruje spokojną jazdę.

Zgodnie z tym przepisem podstawy wymiaru składek nie stanowi dodatek za rozłąkę wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym oraz strawne – do wysokości diet z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, określonych w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

ZUS w wydanej interpretacji uznał, że dodatek za rozłąkę kierowcy – który stanowi przychód ze stosunku pracy – aby był zwolniony ze składek, musi spełniać warunki określone w § 2 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia składkowego. Konieczne jest więc przeniesienie pracownika poza miejsce wykonywania przez niego pracy, które oznaczone jest w zawartej z nim umowie o pracę, a przeniesienie to następuje w ramach porozumienia stron i musi mieć charakter tymczasowy. W przypadku kierowców zawodowych realizujących przewozy międzynarodowe wykonywanie pracy w różnych miejscach i rozłąka z rodziną są stałym elementem wykonywania przez nich obowiązków pracowniczych. Tak więc świadczenie, jakie chce wypłacać przewoźnik, nie ma charakteru dodatku za rozłąkę w rozumieniu rozporządzenia składkowego i nie będzie podlegało zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia pracowników – kierowców.