Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracowników niepełnosprawnych: Zgodnie z art. 19 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych osobie zaliczonej do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba ta nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego ze stopni niepełnosprawności.

W stanowisku z 12 listopada 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej udzieliło odpowiedzi na pytanie, od kiedy i w jaki sposób liczyć proporcję z dodatkowego urlopu osoby z niepełnosprawnością. I tak resort wskazał, że za dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać dzień posiedzenia zespołu orzekającego, czyli datę wydania orzeczenia. Oznacza to, że prawo do dodatkowego urlopu pracownik nabywa po przepracowaniu jednego roku od daty wydania orzeczenia, a nie od wskazanej w treści orzeczenia daty ustalonego stopnia niepełnosprawności.

urlop wypoczynkowy dla pracowników niepełnosprawnych wynosi 10 dni

By dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracowników niepełnosprawnych został przyznany pracownik musi poinformować pracodawcę o posiadaniu orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Po przekazaniu informacji, jeżeli pracownik przepracował rok od daty wydania orzeczenia, pracodawca powinien udzielić pracownikowi dodatkowego urlopu.  Pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy osoba z niepełnosprawnością nabywa w wymiarze 10 dni roboczych, i prawo to przysługuje jej nieprzerwanie do momentu utraty statusu osoby niepełnosprawnej. Osoba niepełnosprawna, która raz nabyła wskazane uprawnienie zachowuje do niego prawo nawet w przypadku zmiany pracodawcy.

Jeżeli chodzi o wymiar dodatkowego urlopu wypoczynkowego to ustala się go proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, zgodnie z art. 154 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1465 z późn. zm.) Zastosowanie Kodeksu pracy wynika z art. 66 ust. 1 ustawy o rehabilitacji, który stanowi, że w sprawach nieunormowanych przepisami ustawy stosuje się Kodeks postępowania administracyjnego, Kodeks cywilny oraz Kodeks pracy.

Jak wskazuje w stanowisku MRPiPS “(…) Należy także zaznaczyć, że urlop w wymiarze proporcjonalnym może być stosowany jedynie w przypadkach ściśle określonych w przepisach Kodeksu pracy: art. 155[1](ustanie stosunku pracy) oraz w art. 155[2] (np. po trwającym co najmniej 1 miesiąc okresie urlopu bezpłatnego lub wychowawczego). Natomiast zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi – w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – przysługuje ekwiwalent pieniężny. (…) jeśli pracownik nabywa prawo do dodatkowego urlopu w październiku, a od grudnia rozpoczyna pracę u drugiego pracodawcy, urlop ten przysługuje mu w całości (10 dni), ale proporcjonalnie u każdego z pracodawców.”