BEZPŁATNY WEBINAR: Jak liczymy terminy w prawie pracy? 10 trudnych pytań
13 listopada | 14:30 – 15:30
WYDARZENIE BEZPŁATNE
Jednym z najtrudniejszych w kadrach zagadnień jest właściwe liczenie terminów, gdyż miesiąc możemy policzyć jako 30 dni, zgodnie z kodeksem cywilnym czyli od 5 do 5 dnia kolejnego miesiąca albo potocznie, czyli od 5 do 4 dnia kolejnego miesiąca. I zawsze pojawia się pytanie, którą metodę przyjąć i dlaczego? Odpowiedź na to pytanie ma znaczenia dla nabycia prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego i potem dla wyliczenia okresu, gdy pracownik nabywa wyższy wymiar urlopu wynoszący 26 dni. Te same pytania zadajemy licząc długość umowy na okres próbny, czy długość zatrudnienia potrzebną do nabycia prawa do 3-miesięcznego wypowiedzenia.
Dodatkowe pytania pojawią się, gdy pracownik korzystał z urlopów bezpłatnych, i gdy przepisy rozróżniają dni robocze i kalendarzowe? Czy sobota jest dniem roboczym gdy liczymy 7-dniowe terminy?
Kiedy?
13 listopada 2024 r., godziny: 14:30 – 15:30
Gdzie?
wydarzenie wyłącznie w formie online – MS Teams
Program
- Jak pracownik nabywa prawo do pierwszego urlopu, gdy rozpoczął pracę od 20. dnia miesiąca?
- Jak liczymy staż 10-letni do urlopu wypoczynkowego, gdy pracownik ma nierówne okresy zatrudnienia, np. 3 lata 11 miesięcy i 7 dni?
- Jak liczymy 3 miesiące trwania umowy na okres próbny, gdy została ona zawarta od dnia 15 października 2024 r.?
- Czy umowa o pracę zawarta od 15.5.2024 r. do 14.5.2027 r. uprawnia w ostatnim dniu jej trwania do 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia?
- Czy 3-miesieczny okres wypowiedzenia to okres sztywny czy minimalny?
- Czy dla długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę ma znaczenie urlop bezpłatny?
- Co oznacza w praktyce z 1-dniowym wyprzedzeniem w przypadku urlopu opiekuńczego?
- Jak liczymy 7 dni roboczych w przypadku terminu na odmowę uwzględnienia wniosku o pracę zdalną dla rodzica dziecka do 4 lat?
- Czy okres, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne i 3 miesiące z art. 53 k.p. liczymy tak samo?
- Kiedy stosujemy zasady liczenia terminów z Kodeksu cywilnego?
Łukasz Prasołek – ukończył z wyróżnieniem wydział prawa UW oraz studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Organizacji w SGH, w latach 2003-2006 pracownik Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy, specjalizujący się w praktycznych aspektach czasu pracy i czasu pracy kierowców, a w latach 2006-2015 pracownik Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Od 1.1.2016 r. prowadzi własną działalność gospodarczą Nowoczesne Kadry Łukasz Prasołek.
Jest autorem książek: „Czas pracy kierowców. Procedury, rozliczenia, wzory” (Wyd. C.H. BECK, 5 wydań), „Rozliczanie czasu pracy. 100 kazusów” (INFOR 2011) „Dokumentacja czasu pracy” (Wyd. C.H. BECK, 2 wydania). Jest również współautorem komentarzy naukowych do ustaw o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłkowej, wypadkowej oraz o emeryturach i rentach z FUS, a także książek dotyczących różnych aspektów prawa pracy wydawanych w serii Pogotowie Kadrowe przez Wydawnictwo ODDK. Jest również stałym współpracownikiem dzienników Rzeczpospolita i Gazeta Prawna oraz wielu innych wydawnictw branżowych skierowanych do działów kadr i płac oraz do firm transportowych. Od 10 lat prowadzi szkolenia z czasu pracy, wynagrodzeń oraz różnych aspektów prawa pracy w orzecznictwie Sądu Najwyższego, jest również wykładowcą na kursach dla specjalistów ds. kadr i płac.
Jest również stałym współpracownikiem Dziennika Gazeta Prawna oraz wielu innych wydawnictw branżowych skierowanych do działów kadr i płac.