Informacja o nietworzeniu ZFŚS: Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca, który zatrudnia mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty na dzień 1 stycznia danego roku, ma możliwość wyboru pomiędzy utworzeniem Funduszu a wypłacaniem świadczenia urlopowego. Pracodawcy, którzy nie są objęci układem zbiorowym pracy oraz nie muszą wydawać regulaminu wynagradzania, mają obowiązek poinformować pracowników o decyzji dotyczącej nietworzenia Funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego w pierwszym miesiącu roku kalendarzowego, zgodnie z przyjętym u nich sposobem komunikacji. Tak stanowi art. 3 pkt 3a wspomnianej ustawy.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na pytanie dotyczące częstotliwości obowiązku informowania pracowników o nietworzeniu Funduszu i niewypłacaniu świadczenia urlopowego. Czy pracodawca musi przekazywać taką informację co roku, czy wystarczy to zrobić jednorazowo w danym roku kalendarzowym?
Zdaniem resortu, pracodawca ma obowiązek corocznie informować pracowników o tej decyzji. Informacja o nietworzeniu ZFŚS ma kluczowe znaczenie dla pracowników, ponieważ ma bezpośredni wpływ na ich dostęp do świadczeń socjalnych lub urlopowych.
Chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach tworzenia ZFŚS? Zapisz się na nasze październikowe szkolenie Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.