Minister Rodziny i Polityki Społecznej udzieliła odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą nieuwzględniania pracy świadczonej w postaci jednoosobowej działalności gospodarczej do okresu stażu pracy.
Jak odpowiedział resort pojęcie „stażu pracy” nie jest definiowane przez ogólnie obowiązujące przepisy prawa pracy, lecz jest używane w celu ustalenia uprawnień oraz świadczeń pracowniczych, których nabycie lub wymiar jest uzależniony od okresu zatrudnienia. Zazwyczaj do okresu zatrudnienia wlicza się okresy pracy świadczonej w ramach stosunku pracy, a więc na podstawie umowy o pracę, mianowania, powołania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę.
Inne okresy mogą podlegać wliczeniu do okresu wymaganego do nabycia uprawnień pracowniczych, ale tylko jeżeli wynika to z przepisów szczególnych. Według Ministerstwa wliczanie do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okres prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej zwiększałoby obciążenia finansowe pracodawców, a także w przypadku świadczeń których warunki nabycia definiuje indywidualnie pracodawca mogłoby to być uznane za zbyt daleko idącą ingerencję w politykę wynagradzania, zaś w przypadku pracodawców będących jednostkami sektora finansów publicznych wywołałoby także negatywne skutki dla budżetu państwa.