Kary za spóźnione wypłaty pensji: Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej planuje podwyżkę kar dla pracodawców, którzy spóźniają się z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników. Zapowiedziała je Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która potwierdziła, że Ministerstwo planuje uporządkowanie kwestii związanych z opóźnieniami w wypłacie wynagrodzeń przy okazji pracy nad kolejną ustawą o minimalnych wynagrodzeniach.
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym terminie, który jest z góry ustalony, a pracodawca ustalając zasady wypłaty wynagrodzenia nie może przyjąć zasad mniej korzystnych niż te, które są ustalone w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 85 par 2 k.p “Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.” Natomiast gdy dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy to zgodnie z art. 85 par. 3 k.p wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
W obecnym stanie prawnym nieterminowe wypłacenie pensji pracownikom to wykroczenie, zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 złotych. Zmiany miałyby dotyczyć podniesienia górnej granicy kary za spóźnione wypłaty pensji nakładanej w trybie wykroczeniowym lub zwiększenia wysokości kary możliwej do nałożenia w drodze mandatu karnego przez inspektora pracy. Jednym z pomysłów jest też uzależnienie wysokości kary nie tylko od szkodliwości społecznej czynu (czyli wysokości niewypłaconego pracownikom wynagrodzenia) ale także od statusu sprawcy.