19 sierpnia 2023 roku weszły w życie przepisy ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym (Dz. U. Z 2023 roku, poz. 1523) które wprowadziły między innymi możliwość wydania przez pracodawcę zakazu jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą lub realizowania pracy na innej podstawie niż stosunek pracy, w ramach umowy zawartej z innym podmiotem. Zakaz taki musi być uzasadniony względami bezpieczeństwa w transporcie drogowym lub koniecznością przestrzegania przepisów socjalnych w transporcie drogowym.
Co ważne, zakaz taki odejmuje nie tylko wykonywanie pracy jako kierowca, ale może obejmować każdy rodzaj pracy, który może meczący i tym samym mieć wpływ na bezpieczeństwo wykonywanych przewozów.
Drugą istotną zmianą jest możliwość wprowadzenia dla niektórych kierowców późniejszego niż 10. dzień miesiąca terminu wypłaty części wynagrodzenia. Zgodnie z nowymi przepisami pracodawca będzie mógł wypłacać wynagrodzenie w dwóch częściach kierowcy wykonującemu międzynarodowe przewozy drogowe, uznanemu za pracownika delegowanego, w następujący sposób:
- najpóźniej do 10. dnia kolejnego miesiąca – obejmuje to kwotę 3600 zł brutto, w przypadku kierowców z niższym przychodem niż przeciętne wynagrodzenie, albo 6935 zł brutto w 2023 r., w przypadku kierowców z przychodem miesięcznym wyższym niż przeciętne wynagrodzenie.
- maksymalnie do 21. dnia następnego miesiąca i obejmuje to kwotę przewyższającą odpowiednio wynagrodzenie minimalne lub przeciętne prognozowane.
By móc wypłacać część wynagrodzenia do 21 dnia kolejnego miesiąca pracodawca będzie musiał dokonać zmiany w regulaminie pracy, i dopiero po wejściu w życie jego zapisów taki sposób wypłaty będzie możliwy. Wynagrodzenie musi być wypłacane w stałym i ustalonym z góry terminie.