Niższa składka zdrowotna dla przedsiębiorców: Na posiedzeniu Senatu projekt ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 roku został przegłosowany bez poprawek.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie dwuelementowej podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców:

  • przedsiębiorcy którzy rozliczają się według skali podatkowej oraz w formie podatku liniowego, będą płacili stałą składkę zdrowotną wynoszącą od 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 4,9% od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
  • przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą płacili stałą składkę zdrowotną, wynoszącą od 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia. Rozwiązanie to będzie dotyczyło przedsiębiorców, którzy osiągają w danym miesiącu przychód do wysokości 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Po przekroczeniu progu 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia składka wyniesie dodatkowo 3,5% od nadwyżki ponad 3-krotność przeciętnego wynagrodzenia.
  • Przedsiębiorcy rozliczający się w formie karty podatkowej będą płacić stałą składkę zdrowotną, wynoszącą 9% od 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Niższa składka zdrowotna zacznie obowiązywać od stycznia 2026 roku

Projekt ustawy nie ingeruje w wysokość składki zdrowotnej opłacanej przez osoby zatrudnione na etacie oraz w wysokość składki w przypadku świadczeń emerytalnych – w obu tych przypadkach będzie ona w dalszym ciągu wynosiła 9%. Niższa składka zdrowotna miałaby zacząć obowiązywać od początku 2026 roku i dotyczyć około 2,5 miliona osób prowadzących działalność gospodarczą.

Ustawa została skierowana do podpisu do Prezydenta.