Rozporządzenie z 17 kwietnia 2025 r. w sprawie zasad ustalania przez kierowników niektórych urzędów rozkładu czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia (Dz.U. z 2025 r. poz. 512) wprowadza nowe zasady pracy urzędów, które mogą być ustalane przez kierowników urzędów. Rozporządzenie to uchyla przepisy rozporządzenia w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej.
Zgodnie z Rozporządzeniem kierownicy urzędów będą ustalać czas pracy urzędu, określając rozkłady i wymiar czasu pracy urzędników, oraz godziny otwarcia urzędów dla petentów. Warunkiem jest zapewnienie nieprzerwanej pracy urzędu przez 8 godzin w dniach od poniedziałku do piątku.
Nowe zasady pracy urzędów zakładają, że ustalone godziny pracy urzędu mają uwzględniać przede wszystkim specyfikę danego urzędu i potrzeby korzystających z niego obywateli. Urzędy mogą rozpoczynać pracę w przedziale godzinowym 7:00-10:00, co oznacza ich zamknięcie w przedziale godzinowym 15:00-18:00. W przynajmniej jednym dniu tygodnia każdy urząd ma być czynny w godzinach 8:00-18:00. Ze względu na szczególny charakter zadań wykonywanych na danym stanowisku pracy, kierownik urzędu może ustalić rozkład czasu pracy dla pracownika zatrudnionego na tym stanowisku pracy tak, aby przewidywał pracę zmianową, przypadającą między godziną 6.00 jednego dnia a godziną 6.00 następnego dnia, w systemie czasu pracy, który ma zastosowanie do tego pracownika.
Kierownicy urzędów zyskali też możliwość samodzielnego wyznaczania dni wolnych obniżających wymiar czasu pracy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, oraz wyznaczania dni wolnych podlegających odpracowaniu. Kierownik ma obowiązek poinformować pracowników oraz interesantów o wyznaczeniu soboty dniem, w którym wykonuje się pracę w zamian za dzień wolny z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem i w sposób przyjęty w danym urzędzie.
Co ważne: przy ustalaniu czasu pracy urzędu kierownik powinien w miarę możliwości brać pod uwagę ważne względy osobiste lub rodzinne pracowników.