Obowiązki pracodawcy w zimie: W związku z nadejściem coraz niższych temperatur należy przypomnieć, jakie obowiązki mają pracodawcy wobec pracowników pracujących na otwartej przestrzeni. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów w sezonie zimowym pracodawca ma obowiązek zapewnić gorące napoje:

  • pracownikom zatrudnionym w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCl) powyżej 1000,
  • pracownikom zatrudnionym przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10 st. C.,
  • pracownikom pracującym fizycznie, która to praca powoduje w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal u mężczyzn i 1000 kcal u kobiet.

Na obrazku widzimy trzech pracowników budowlanych ubranych w odzież ochronną, w tym kaski i kurtki odblaskowe. Jeden z nich trzyma urządzenie geodezyjne, a dwóch pozostałych trzyma plan lub mapę. W tle widać sprzęt budowlany i padający śnieg, co sugeruje, że prace odbywają się w trudnych warunkach pogodowych

Zgodnie z ww. rozporządzeniem sezon zimowy obejmuje daty od 1 listopada do 31 marca, a powyższe obowiązki są obligatoryjne w przypadku spadku temperatury otoczenia poniżej 10 stopni Celsjusza. Oznacza to, że również poza okresem od 1 listopada do 31 marca, w przypadku wystąpienia temperatury poniżej 10 stopni (np. w porze nocnej) pracodawca jest zobowiązany zapewnić ciepłe napoje swoim pracownikom.

Przepisy nie narzucają rodzaju napojów, wskazując tylko, że mają one być gorące. Ważne, by nie był to tylko jeden rodzaj napoju, lecz co najmniej dwa rodzaje do wyboru. Gorące napoje powinny być dostępne dla pracowników w każdej chwili, podczas całego czasu pracy, a szczegółowe zasady ich wydawania powinny być ustalone przez pracodawcę w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi, lub – jeżeli u pracodawcy ich nie ma – z po uzgodnieniu z przedstawicielami pracowników.