Nowy okres zasiłkowy – od kiedy liczymy? W wydanym w dniu 31 stycznia 2025 roku stanowisku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypowiedział się w sprawie otwarcia nowego okresu zasiłkowego w przypadku pracownika, który pobierał zasiłek opiekuńczy a następnie był na urlopie wychowawczym ponad 60 dni i ponownie stał się niezdolny do pracy.
Dla przypomnienia: zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2780, dalej: ustawa zasiłkowa) zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy. Przysługuje on nie dłużej jednak niż przez 182 dni, a w przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży to nie dłużej niż przez 270 dni.
Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także okresy poprzednich niezdolności do pracy przed przerwą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni, wlicza się do okresu zasiłkowego. Aby rozpoczął się nowy okres zasiłkowy, ubezpieczony musi odzyskać zdolność do pracy na przynajmniej 61 dni.
Co ważne – okres pobierania zasiłku opiekuńczego nie stanowi okresu niezdolności do pracy, gdyż jest to okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy pracownika, za który ma prawo do zasiłku. Nie jest nim również okres urlopu wychowawczego, które dla celów zasiłkowych uważany jest za okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Zatem w sytuacji gdy pracownik chorował przez 160 dni, po czym nie wrócił do pracy, ale od razu wystąpił o zasiłek opiekuńczy na chore dziecko, następnie złożył wniosek o urlop wychowawczy (co łącznie trwało ponad 60 dni) i jest ponownie niezdolny do pracy to należy otworzyć nowy okres zasiłkowy, ponieważ upłynęła wymagana przerwa wynosząca powyżej 60 dni.
Jak napisał w stanowisku ZUS:
“Zasiłek opiekuńczy i urlop wychowawczy to okoliczności, z którym związana jest niemożność świadczenia pracy przez pracownika. Niemożność świadczenia pracy w tym przypadku nie wiąże się jednak z niezdolnością do pracy z powodu choroby ubezpieczonego, stwierdzoną zaświadczeniem lekarskim. Zgodnie z ustawą zasiłkową takie okresy nieświadczenia pracy spowodowane zasiłkiem opiekuńczym albo urlopem wychowawczym nie podlegają wliczeniu do okresu zasiłkowego. Oznacza to zatem, że jeżeli ubezpieczony stał się niezdolny do pracy z powodu choroby po przerwie przekraczającej 60 dni od poprzedniej niezdolności do pracy z powodu choroby stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, płatnik składek będący płatnikiem zasiłku powinien ustalić prawo do zasiłku chorobowego od nowego okresu zasiłkowego.”