Planowane zmiany w przepisach dla przedsiębiorców: Zakład Ubezpieczeń Społecznych zgłosił istotne uwagi do projektu ustawy deregulacyjnej, który ma na celu zmodyfikowanie definicji mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt ustawy wprowadza kryterium liczby zatrudnionych pracowników, liczonej w przeliczeniu na pełne etaty, jako główny wskaźnik zaszeregowania przedsiębiorstw do odpowiednich kategorii.

ZUS zwraca uwagę, że takie podejście może być postrzegane jako dyskryminujące, ponieważ nie uwzględnia pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Zdaniem ZUS-u, przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mało osób na etacie, ale wiele na umowach cywilnoprawnych, mogą być faworyzowani, co prowadzi do nierówności w traktowaniu przedsiębiorstw. Postulatem ZUS-u jest, aby przy klasyfikacji przedsiębiorstw do odpowiednich kategorii ryzyka uwzględniono nie tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę, ale również zleceniobiorców oraz innych osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych.

Na zdjęciu drewniana pieczątka z napisem ''REGULATIONS'', trzymana w dłoni człowieka. Na rozmazanym tle widać inne drewniane pieczątki na stojaku, papiery i długopis.

Kolejne planowane zmiany w przepisach dla przedsiębiorców to reforma zapowiedziana przez rząd, dotycząca limitów kontroli u przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które przygotowało projekt ustawy deregulacyjnej, przewiduje, że przedsiębiorcy będą przypisywani do jednej z trzech kategorii ryzyka: niskiej, średniej lub wysokiej. Przynależność do danej kategorii miałaby wpływ na częstotliwość kontroli przeprowadzanych przez takie organy, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urzędy skarbowe czy Państwowa Inspekcja Pracy. Wyjątek stanowiłyby inspekcje sanitarne i weterynaryjne, które nie byłyby objęte tymi limitami.

Zgodnie z założeniami projektu:

  • Przedsiębiorcy zaliczeni do niskiej kategorii ryzyka byliby kontrolowani nie częściej niż raz na 5 lat.
  • Przedsiębiorcy o średnim ryzyku mogliby być kontrolowani maksymalnie raz na 3 lata.
  • Przedsiębiorcy z wysokim ryzykiem byliby kontrolowani najczęściej, tj. raz na 2 lata.

Przypisywaniem przedsiębiorców do odpowiednich kategorii ryzyka miałyby się zajmować same organy kontrolne. Tego rodzaju zmiany mają na celu odciążenie firm, zwłaszcza tych o niskim ryzyku. Planowane wejście w życie nowych regulacji to styczeń 2025 roku.