Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad nowymi rozwiązaniami prawnymi w zakresie wsparcia rodziców doświadczających utraty ciąży oraz śmierci dziecka tuż po urodzeniu. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w przypadku urodzenia martwego dziecka pracownicy-matce przysługuje 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, jednak warunkiem skorzystania z takiego urlopu jest uzyskanie karty martwego urodzenia, a do tego niezbędne jest ustalenie płci dziecka na podstawie pobranego materiału biologicznego. Jest to bardzo często niemożliwe w przypadku poronienia, co zamyka drogę do uzyskania świadczeń.
Planowane przez Ministerstwo zmiany zakładają, że do uzyskania zasiłku macierzyńskiego ma wystarczyć zaświadczenie lekarza lub położnej o martwym urodzeniu wydane na podstawie dokumentacji medycznej potwierdzającej ciążę. Dodatkowo rodzice, którzy zdecydują się na pochówek otrzymają zasiłek pogrzebowy, przysługujący niezależnie od czasu trwania ciąży.

Resort pracy zapowiada również zmiany w urlopach ojcowskich. Prace MRPiPS zostały zapoczątkowane petycją ojca, który nie zdążył skorzystać z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego do 12 miesiąca życia dziecka (zgodnie z przepisami Kodeksu pracy). Spowodowane to było koniecznością zaprzeczenia ojcostwa, gdyż dziecko urodziło się w trakcie rozwodu i były mąż został automatycznie wpisany w akcie urodzenia jako ojciec dziecka. Biologiczny ojciec wraz z partnerką zmuszony był wystąpić do sądu z powództwem o zaprzeczenie ojcostwa, ale wyrok sądu został wydany po ponad roku, już po ukończeniu przez dziecko 12 miesiąca życia. Ministerstwo zapowiedziało analizę przepisów pod kątem lepszej ochrony prawa biologicznych ojców.