W wydanym w dniu 16 kwietnia 2025 r. stanowisku Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało na pytanie, czy z wynagrodzenia wypłacanego osobom uprawnionym jako prawo majątkowe można zrealizować potrącenia obowiązkowe z tytułu zajęcia komorniczego?
Pytanie dotyczyło sytuacji, w której z wynagrodzenia pracownika dokonywane były dwa rodzaje potrąceń: jedno na rzecz pracodawcy za pisemną zgodą pracownika (ustalone na podstawie ugody za zniszczone mienie pracodawcy) a drugie z tytułu zajęcia komorniczego na zaspokojenie świadczeń niealimentacyjnych.
Po śmierci pracownika prawa majątkowe (między innymi przysługujące i niewypłacone zmarłemu pracownikowi wynagrodzenie zasadnicze, dodatki do wynagrodzenia czy ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy) przechodzą, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Osoby te mogą je otrzymać od pracodawcy zmarłego pracownika bez formalnego stwierdzenia praw do spadku.
Jak wskazał resort w przypadku śmierci wierzyciela lub dłużnika zgodnie z art. 819 § 1 k.p.c. postępowanie egzekucyjne zostaje z urzędu zawieszone, tak więc potrącenie komornicze jest niemożliwe. Pracodawca powinien niezwłocznie zawiadomić komornika o śmierci pracownika i tym samym o wygaśnięciu stosunku pracy jako przyczynie uniemożliwiającej dokonywanie dalszych potrąceń Jaknapisało Ministerstwo Sprawiedliwości w sowim stanowisku: „Następstwa braku zdolności sądowej w postępowaniu egzekucyjnym wskutek śmierci wierzyciela lub dłużnika określa art. 819 § 1 zd. 1 k.p.c., zgodnie z którym, w takim przypadku, organ egzekucyjny z urzędu zawiesza postępowanie. (…) Jeżeli w terminie 6 miesięcy od daty wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania wierzyciel nie podejmie czynności zmierzających do usunięcia przyczyny zawieszenia lub nie zażąda podjęcia zawieszonego postępowania, postępowanie umarzane jest z urzędu w całości lub w części (art. 824 § 1 pkt 4 i § 1[1] k.p.c.). Jak wynika z art. 826 § 1 k.p.c. umorzenie powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie uniemożliwia ponownego wszczęcia postępowania – o ile nie jest ono z innych przyczyn niedopuszczalne.”