Projekt nowelizacji specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, wpisany do wykazu prac rządu pod nr UD249, zakłada przedłużenie do 4 marca 2026 roku legalności pobytu obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Do tej daty pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywateli Ukrainy, którzy przybyli na to terytorium w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, jest uznawany za legalny, a co za tym idzie przedłużony byłby dostęp do rynku pracy, edukacji, świadczeń zdrowotnych, świadczeń rodzinnych i socjalnych oraz możliwość pobytu osób należących do grup wrażliwych w obiektach zbiorowego zakwaterowania.
Obecnie okres pobytu obywateli Ukrainy (i określonych członków ich rodzin) uznawanego za legalny obowiązuje do 30 września 2025 r.
W projekcie zaproponowano również przepisy wykluczające możliwość nadawania uprawnień obywatelom Ukrainy, którzy krótkoterminowo przekraczają granicę na podstawie zezwolenia na przekraczanie granicy w ramach małego ruchu granicznego.
Zaproponowano również rozszerzenie katalogu przesłanek do uchylenia zezwoleń na pobyt tymczasowy. Będzie to możliwe w sytuacji gdy obywatel Ukrainy:
- złoży wniosek zawierający nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje lub dołączy do niego dokumenty zawierające takie dane lub informacje,
- zezna nieprawdę lub zatai prawdę albo podrobi lub przerobi dokument w celu użycia go jako autentycznego lub takiego dokumentu używał jako autentycznego,
- zawrze związek małżeński w celu obejścia przepisów określających zasady i warunki wjazdu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego.
Przedłużone na kolejny rok mają zostać także preferencje podatkowe, stanowiące wsparcie w związku z trwającym konfliktem w Ukrainie. Obecnie przewidziano obowiązywanie preferencji podatkowych do końca 2025 r., a w projekcie została wpisana nowa data ich obowiązywania, czyli do końca 2026 r.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2025 r.