Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę pojawił się 26 sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Dokument, którego autorem jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z 19 października 2022 r., dotyczącej adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE
Ustawa przede wszystkim określa i wyznacza:
- zasady i tryb ustalania oraz aktualizacji minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- organ doradczy właściwy w sprawach związanych z minimalnym wynagrodzeniem za pracę;
- sprawozdawczość w zakresie minimalnego wynagrodzenia za pracę;
- zasady i tryb ustalania oraz wypłacania minimalnej stawki godzinowej.
Oprócz zmian technicznych projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wprowadza również dwie istotne modyfikacje, które są bardzo korzystne z punktu widzenia pracowników. Pierwsza z nich to wprowadzenie orientacyjnego odniesienia wysokości minimalnego wynagrodzenia do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, i zgodnie z projektem wartość minimalnego wynagrodzenia wynosiłaby 55% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przyjętego w projekcie ustawy budżetowej.
Druga zmiana dotyczy sposobu wyliczania płacy minimalnej, bez uwzględniania do niego dodatków i premii – poziom minimalnego wynagrodzenia ma osiągać płaca zasadnicza.
Zmianie mają ulec również kary za łamanie prawa pracy nakładane na pracodawców, i za wykroczenia przeciwko prawom pracownika pracodawca może otrzymać od 1 500 do 45 000 złotych. Grzywny tej wysokości będzie można otrzymać między innymi za niewypłacenie w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi, za zaniżenie tego wynagrodzenia lub dokonanie bezpodstawnych potrąceń, nieudzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub obniżenie jego wymiaru wymiar tego urlopu, niewydanie pracownikowi w terminie świadectwa pracy, a także wypłacenie wynagrodzenia w wysokości niższej od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Zmianie ulec ma też termin wypłaty wynagrodzeń przy umowach cywilnoprawnych – w przypadku umów zawartych na czas dłuższy niż 1 miesiąc wypłaty wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej będzie należało dokonać niezwłocznie po ustaleniu pełnej jego wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.