W ostatnich dniach pojawiły się nowe propozycje zmian w regulacjach. Naczelna Rada Adwokacka oraz Rzeczniczka Praw Dziecka wystąpili wspólnie do MRPiPS z propozycją, by liczba dni wolnych na opiekę nad dzieckiem zwiększała się wraz z liczbą posiadanych dzieci. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko do lat 14 przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni (art. 188 k.p.), z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Propozycja NRA i RPD zakłada wzrost liczby dni wolnych na opiekę nad dzieckiem do lat 14 wraz z posiadaną liczbą dzieci, proporcjonalne o 8 godzin lub 1 dzień na każde dziecko, z zastrzeżeniem, że łączny wymiar zwolnienia nie może przekroczyć 40 godzin lub 5 dni. By jednocześnie odciążyć pracodawców, na których spoczywa obowiązek wypłaty wynagrodzenia pracownikom korzystającym ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem, autorzy pisma zaproponowali, by ciężar wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia przekraczającego 2 dni został przeniesiony z pracodawcy na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Jak wskazali przedstawiciele NRA i Rzeczniczka Praw Dziecka obecny stan prawny może budzić wątpliwości co do zgodności z art. 32 Konstytucji (prawo do równości i zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym). Wymiar innych uprawnień pracowniczych – takich jak urlop macierzyński, dodatkowy urlop macierzyński, urlop z tytułu przysposobienia – zwiększa się w sytuacji, gdy pracownik wychowuje większą liczbę dzieci, i taka sama zasada powinna dotyczyć dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.
Drugą propozycją jest wprowadzenie automatyzacji rozliczeń składek na ubezpieczenia społeczne poprzez wprowadzenie Jednolitego Pliku Ubezpieczeniowego (JPU). Jest to jeden z pomysłów deregulacyjnych zespołu SprawdzaMY, kierowanego przez Rafała Brzoskę. W obecnym stanie prawnym to płatnicy składek są zobowiązani do samodzielnego zgłaszania do ubezpieczeń, ustalania schematów podlegania ubezpieczeniom i rozliczania składek. Po zmianach obowiązek ten miałby zostać przejęty przez ZUS, co wiązałoby się z koniecznością nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zespół postuluje również zmniejszenie liczby papierowych formularzy składanych do ZUS na rzecz ich elektronicznych wersji.