Przedłużenie ważności orzeczeń: z dniem 30 września 2024 r. tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, które zostały przedłużone w ramach przepisów wprowadzonych z powodu epidemii COVID-19, co może dotyczyć prawie 400 tysięcy osób. Dzięki nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 24 lipca 2024 r.  (która 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie)  osoby z niepełnosprawnością mogą zachować swój status w okresie oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia, jednak nie dłużej niż do końca szóstego miesiąca od daty upływu ważności poprzedniego orzeczenia.

Na zdjęciu cztery dłonie, które otaczają symbol ludzi niepełnosprawnych. Symbol jest koloru niebieskiego.

Przedłużenie ważności orzeczeń następuje pod warunkiem złożenia przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia.

Wyżej wymieniona ustawa przedłuża też termin na wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie orzeczenia w związku upływem terminu jego ważności.  Wcześniejsze przepisy przewidywały na to 30 dni, a zgodnie z obecnymi są na to 2 miesiące. W przypadku osób poniżej 16 roku życia, które będą ubiegały się o wydanie orzeczenia o stopniu okres też został wydłużony do 3 miesięcy.

Ustawa obok orzeczeń o niepełnosprawności przedłuża także ważność kart parkingowych do dnia 31 marca 2025 roku.