Przepisy o układach zbiorowych pracy: Na stronach RCL pojawił się w dniu 25 czerwca 2024 roku projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych (nr z wykazu UC34). Celem projektu jest częściowa implementacja do polskiego porządku prawnego dyrektywy nr 2022/2041 w sprawie adekwatnych minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej, która nakazuje zwiększenie liczby układów zbiorowych pracy.
Zgodnie z przepisami projektu katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty. Będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności (art. 3 pkt 3 projektu ustawy):
- wymiaru i norm czasu pracy,
- systemów i rozkładów czasu pracy,
- pracy w godzinach nadliczbowych,
- wymiaru urlopu wypoczynkowego,
- warunków wynagradzania,
- organizacji pracy,
- bezpieczeństwa i higieny pracy,
- przeciwdziałania naruszaniu godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, naruszaniu zasady równego traktowania w zatrudnieniu i mobbingowi,
- tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
- trybu i warunków podejmowania rokowań, reprezentacji stron i udziału ekspertów oraz pozostałych kwestii prowadzenia dialogu społecznego.
Art. 8 pkt 1 projektu ustawy reguluje czas trwania układów zbiorowych pracy – zakładowy układ zbiorowy pracy ma być zawierany w formie pisemnej na 5 lat, a ponadzakładowy – na 10 lat. Będzie jednak możliwość ich przedłużenia o kolejne lata – odpowiednio 5 i 10 lat. Strona uprawniona do zawarcia układu zbiorowego będzie musiała podjąć rokowania, jeżeli żądanie w sprawie przedłużenia zostanie zgłoszone nie wcześniej niż 60 dni przed upływem okresu, na jaki układ został zawarty, albo po dniu jego wypowiedzenia.
Proces rejestrowania układów zostanie uproszczony i będzie dokonywany poprzez wprowadzenie do systemu teleinformatycznego uproszczonych danych na formularzu elektronicznym udostępnionym na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw pracy. Natomiast w ciągu roku od wejścia w życie ustawy zostanie utworzona Krajowa Ewidencja Układów Zbiorowych Pracy, w której będą rejestrowane układy.
Termin, do którego Polska powinna wdrożyć przepisy o układach zbiorowych pracy to 15 listopada 2024 roku, w projekcie przewidziano natomiast datę wejścia w życie przepisów na 1 stycznia 2025 roku.
Przeczytaj o najnowszej ustawie, która w weekend weszła w życie: Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wchodzi w życie, a także ustawach wchodzących w życie w najbliższym czasie: Ustawa o sygnalistach wchodzi w życie już we wrześniu!