Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zajęło stanowisko w kwestii ujmowania w nowej informacji o warunkach zatrudnienia przerwy na karmienie piersią.
Po zmianach w Kodeksie pracy, które weszły 26 kwietnia 2023 r. (Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, Dz. U. z 2023 r., poz. 641) zmieniły się przepisy dotyczące zawartości informacji o warunkach zatrudnienia, co spowodowało wiele wątpliwości dotyczących informowania pracownika oraz wydawania zaktualizowanej informacji po zmianie warunków zatrudnienia.
Jedno z pytań dotyczy konieczności wpisywania przerw na karmienie dziecka piersią – a konkretnie, czy można wpisać przerwę na karmienie dziecka piersią każdej nowozatrudnionej kobiecie w następujący sposób: przerwa na karmienie dziecka piersią po spełnieniu warunków określonych w art. 187 Kodeksu pracy?
Dla przypomnienia – zgodnie z art. 187 Kodeksu pracy kobieta – pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy, które są wliczane do czasu pracy, a przerwy te mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Jeżlei pracownica karmi więcej niż jedno dziecko, to każda przerwa wydłuża się do 45 minut.
W odpowiedzi na powyższe pytanie Ministerstwo poinformowało, że prawo do przerw na karmienie jako uprawnienie pracownicze należy do katalogu uprawnień rodzicielskich i nie ma konieczności zawierania go w informacji o warunkach zatrudnienia.