Refundacja kosztów zakupu okularów: W odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 z dnia 12 września 2024 roku, skierowaną do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianiowicz-Bąk potwierdziła, że pracodawca ma prawo ustalić dowolną kwotę refundacji kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych korygujących wzrok, ale nie ma prawa do limitowania częstotliwości jej wypłaty.

Zgodnie z wymogami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (t.j. Dz. U. z 2025 r. poz. 58)  pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary lub szkła kontaktowe korygujące wzrok pracownikowi użytkującemu w czasie pracy monitor ekranowy przez co najmniej 4 godziny w ciągu jednego dnia pracy, zgodnie z zaleceniem lekarza medycyny pracy. Pracodawca może ustalić w w regulaminie pracy lub innym akcie wewnątrzzakładowym kwoty refundacji, jaką będą mogli otrzymać pracownicy za zakupione przez siebie okulary lub szkła kontaktowe, lecz z przepisów ogólnych nie wynika, jakiej wysokości powinna być kwota refundacji oraz jak często powinno być przyznawane takie dofinansowanie.

Z praktyki pracodawców wynika, że kwoty dofinansowania wahają się od 250 do 450 złotych, z częstotliwością raz na kilka lat. Oznacza to, że bardzo często dofinansowanie jest niewystarczające i nie odpowiada realnym potrzebom pracowników, których wzrok może ulec szybkiemu pogorszeniu.

refundacja kosztów zakupu okularów

W wyżej wymienionej interpelacji posłanka Marta Stożek wystąpiła do Ministry o uregulowanie minimalnej kwoty dofinansowania, która byłaby dostosowana do aktualnych realiów rynkowych i wynosiła co najmniej 50% kosztów zakupu okularów korekcyjnych lub przynajmniej 500 złotych, oraz o zmianę przepisów dotyczących częstotliwości wymiany okularów.

Resort w udzielonej odpowiedzi potwierdził, że obecnie nie przewiduje nowelizacji w zakresie ustalenia minimalnej kwoty dofinansowania zakupu okularów korekcyjnych dla pracowników, ale nie widzi przeszkód, by pracodawca samodzielnie ustalił w regulacjach wewnątrzzakładowych lub regulaminie jakiej wysokości ma być refundacja kosztów zakupu okularów lub soczewek kontaktowych na wyższym poziomie i np. okresowo waloryzował tę kwotę.

Jeżeli chodzi o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących określenia częstotliwości przysługiwania pracownikowi refundacji kosztów zakupu okularów to Ministerstwo wskazało, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania częściej niż co 5 lat, czyli częściej niż przeprowadzane są badania profilaktyczne pracowników zatrudnionych przy obsłudze monitorów ekranowych. Paragraf. 6 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30.05.1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy umożliwia przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych. Po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy pracodawca powinien wydać skierowanie na badania lekarskie.

Jak wyjaśniła Ministra “(…) Jeżeli w wyniku takich badań okaże się, że potrzebuje on nowych okularów korekcyjnych, ponieważ te, które posiada nie zapewniają mu już odpowiedniej korekcji wzroku, to w mojej opinii pracodawca ma obowiązek je zapewnić – niezależnie od tego, ile czasu minęło od chwili wpłynięcia do niego poprzedniego wniosku o refundację”.