W czwartek, 23 stycznia br. stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował rewizję Krajowego Planu Odbudowy, w której znalazły się między innymi regulacje przyznające nowe uprawnienia dla PIP. W dniu 28 stycznia br. projekt ma zostać rozpatrzony przez Rząd.

Rewizja KPO zakłada między innymi rezygnację z jednego z kamieni milowych wpisanych do Planu przez poprzedni rząd, czyli oskładkowania każdej umowy cywilnoprawnej. W zamian do projektu została wpisana kompleksowa reforma Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki nowym przepisom Inspektorzy PIP mieliby uzyskać możliwość samodzielnego decydowania, czy dana umowa jest umową cywilnoprawną, czy umową o pracę. Jak napisano w uzasadnieniu projektu “nadrzędnym celem reformy jest ograniczenie segmentacji rynku pracy i zwiększenie poziomu zabezpieczenia społecznego określonych pracowników. Służyć temu będzie wzmocnienie zasobów i kompetencji Państwowej Inspekcji Pracy, zmiana sposobu liczenia stażu pracy, ułatwienie przechodzenia z umów cywilnoprawnych na umowy o pracę, oraz wsparcie w opłacaniu składek dla artystów o niskich i nieregularnych dochodach”.

Nowe uprawnienia dla PIP pozwolą przekształcać umowy cywilnoprawne w umowy o pracę

Nowe uprawnienia dla PIP pozwolą inspektorom pracy samodzielnie przekształcać umowy cywilnoprawne w umowy o pracę na podstawie wydanej decyzji. Ma to pomóc w eliminowaniu nadużywania kontraktów cywilnoprawnych w sytuacjach, gdy ewidentnie występuje zatrudnienie pracownicze (np. osoba pracuje pod kierownictwem, w określonych godzinach i w określonym miejscu). Obecnie jedyną możliwość udowodnienia istnienia stosunku pracy ma sąd, a cała procedura trwa nawet do 3 lat.

W rewizji planu zostały ujęte również zmiany dotyczące sposobu liczenia stażu pracy, oraz wsparcie w opłacaniu składek dla artystów o niskich i nieregularnych dochodach.

W projekcie wpisano, że realizacja reformy zostanie zakończona do 30 czerwca 2026 roku.