Rozliczenie nadgodzin w służbie cywilnej: od 1 stycznia 2024 roku możliwa jest wypłata wynagrodzenia pracownikom służby cywilnej  za pracę w godzinach nadliczbowych. Dodatkowe wynagrodzenie (lub czas wolny w tym samym wymiarze) przysługuje za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nadliczbowych w porze nocnej. Decyzję, w jakiej formie zostanie udzielona rekompensata za pracę w godzinach (czas wolny czy dodatkowe wynagrodzenie) podejmuje dyrektor generalny urzędu.

W sprawie obliczania wynagrodzenia za nadgodziny w korpusie służby cywilnej stanowisko w dniu 17 lipca 2024 roku zajęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która potwierdziła, że wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ustala się na podstawie godzinowej stawki wynagrodzenia które przysługuje w danym miesiącu, a do jego obliczenia należy przyjąć wszystkie składniki wynagrodzenia przyjęte w ustawie o służbie cywilnej – zgodnie z art. 85 ustawy o służbie cywilnej.

Na zdjęciu kobieta w białej koszuli i rozpuszczonych włosach, który siedzi przy biurku przed laptopem. Najprawdopodobniej kobieta pracuje w służbie cywilnej i wykonuje swoją pracę poza jej godzinami, ponieważ jest sama i jest ciemno. W tle widać inne biurka i kilka zapalonych lamp.

Oznacza to, że w przypadku pracownika służby cywilnej będzie to wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej, w przypadku urzędnika służby cywilnej – wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej oraz dodatek służby cywilnej z tytułu posiadanego stopnia służbowego, a w przypadku osoby zajmującej wyższe stanowisko w służbie cywilnej – wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny oraz dodatek za wieloletnią pracę w służbie cywilnej.

Artykuł 97 i 97 a ustawy pozwala na rekompensatę nadgodzin, uzależniając jednak uprawnienia od statusu pracowniczego, czyli:

  • pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie;
  • urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie;
  • urzędnikowi służby cywilnej, do którego jest stosowany system czasu pracy inny niż system weekendowy (w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta) za pracę w niedzielę przysługuje dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto inny dzień wolny albo wynagrodzenie za czas przepracowany w tych dniach
  • osobie, która zajmuje wyższe stanowisko w służbie cywilnej (z wyłączeniem dyrektora generalnego urzędu i kierownika urzędu) za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną na polecenie przełożonego (w porze nocnej, dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy oraz niedzielę i święto albo w dniu wolnym udzielonym w zamian za pracę w niedzielę i święto) przysługuje czas wolny w tym samym wymiarze albo wynagrodzenie.

KPRM potwierdziła w swoim stanowisku, że wobec żadnego członka korpusu służby cywilnej nie ma podstaw prawnych by stosować przepisy kodeksu pracy w zakresie rozliczania czasu pracy w godzinach nadliczbowych.

Jeżeli chodzi o termin wypłaty wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach, to KPRM w lipcowym stanowisku wskazuje, że rozliczenie nadgodzin w służbie cywilnej w formie wypłaty powinno nastąpić niezwłocznie, natomiast rekompensata wolnym czasem powinna nastąpić w najszybszym możliwym terminie lub na wniosek pracownika bezpośrednio przed lub po urlopie wypoczynkowym. W tym przypadku jest to więc tylko wskazówka, że może to nastąpić w trakcie kolejnego okresu rozliczeniowego czasu pracy.