Różnicowanie benefitów a dyskryminacja: Zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 4 października 2024 roku (sygn. C-314/23) pracodawcy mogą wprowadzić benefity o różnej wysokości dla poszczególnych grup pracowników bez narażania się na zarzut o dyskryminację, pod warunkiem, że uzasadnią merytorycznie takie postępowanie.

Sprawa, w której orzekał Trybunał dotyczyła hiszpańskich linii lotniczych. Działające w nich związki zawodowe wynegocjowały branżowe układy związkowe oddzielnie dla personelu pokładowego i oddzielnie dla pilotów. W wyniku tych negocjacji personel pokładowy, który w 90% stanowiły kobiety, otrzymał diety dzienne w wysokości od 37 do 59 euro, natomiast piloci (wśród których prawie wszyscy to mężczyźni), otrzymali diety wysokości od 65-100 euro. Dodatkowo w niektórych przypadkach przewoźnik stosował mnożniki podwyższające diety dla pilotów o kolejne 20-100 proc, co powodowało, że w niektórych sytuacjach za ten sam lot pilot mógł otrzymywać diety ponad trzykrotnie wyższe niż stewardesa.

Na zdjęciu widzimy cztery osoby stojące przed dużym samolotem. Wyglądają na członków załogi lotniczej, ponieważ mają na sobie mundury typowe dla pilotów i stewardess. Dwóch z nich nosi ciemne garnitury ze srebrnymi pagonami na rękawach, a pozostałe dwie osoby mają niebieskie mundury z czerwonymi apaszkami, co jest powszechnie kojarzone ze stewardessami. Stoją na płycie lotniska, a kobieta i mężczyzna maja przy sobie walizki z bagażem. Samolot za nimi ma kolorystykę w odcieniach czerwieni, bieli i niebieskiego.

Zgodnie z dyrektywą 2006/54/WE w sprawie wprowadzenia w życie zasady równości szans oraz równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy dyskryminacja pośrednia zachodzi w sytuacji, gdy z pozoru neutralny przepis, kryterium lub praktyka stawia osoby danej płci w szczególnie niekorzystnym położeniu w porównaniu do osób innej płci, chyba że jest to obiektywnie uzasadnione zgodnym z prawem celem, a środki osiągnięcia tego celu są właściwe i niezbędne.

Trybunał po przeanalizowaniu wyżej wspomnianej sprawy stwierdził, że różnica w wynagrodzeniu może być traktowana jako pośrednia dyskryminacja ze względu na płeć, ale tylko w sytuacji, gdy wynagrodzenie jest wypłacane za tę samą pracę lub za pracę, której przypisuje się taką samą wartość. W opisywanym przypadku praca pilota ma inni charakter i inną wartość niż praca personelu pokładowego, miedzy innymi ze względu na wymaganie szczególnych kwalifikacji oraz szkoleń, jakim muszą poddać się piloci. Tak więc w tej sytuacji pracodawca mógł zapewnić różne diety personelowi pokładowemu oraz pilotom nawet, jeżeli w jednej grupie przeważają mężczyźni, a w drugiej kobiety.