W stanowisku z 4 września 2024 roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na pytanie,kiedy następuje dokładnie rozwiązanie umowy na czas zastępstwa.

Po nowelizacji Kodeksu pracy w 2016 roku w przepisach prawa pracy obowiązuje umowa na czas określony zawierana w celu zastępstwa nieobecnego pracownika w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności, potocznie określana „umową na zastępstwo”. Umowa na zastępstwo jest umową zawieraną na czas określony, w ściśle określonym celu i na okres, który bardzo często nie jest wyznaczony przez konkretne daty. Zasadniczo taka umowa kończy się automatycznie w chwili, gdy wraca do pracy pracownik zastępowany. Jednak wątpliwość powstaje w momencie, gdy pracownik wracający po długiej nieobecności związanej z chorobą musi na przykład wykonać badania kontrolne, a z przyczyn niezależnych od niego jest to niemożliwe w dniu powrotu do pracy, i badanie zostaje umówione na następny dzień przypadający po dniu powrotu do pracy. Pytanie powstaje, czy w takiej sytuacji momentem zakończenia umowy na zastępstwo jest dzień w którym pracownik zastępowany powinien wrócić np. po zwolnieniu do pracy, czy też koniec umowy na zastępstwo następuje w dniu ,w którym pracownik zastępowany fizycznie pojawia się w pracy?

Rozwiązanie umowy na czas zastępstwa następuje w dniu pojawienia się pracownika zastępowanego w pracy

Na to pytanie odpowiedziało w stanowisku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazując, że nieobecność związana na przykład z badaniami kontrolnymi jest nadal nieobecnością pracownika zastępowanego w pracy. Rozwiązanie umowy na czas zastępstwa następuje w momencie powrotu do pracy osoby zastępowanej. Ostatnim dniem pracy pracownika zastępującego jest ostatni dzień nieobecności pracownika zastępowanego. W świadectwie pracy pracownika zastępującego ten dzień powinien być wpisany jako ostatni dzień trwania umowy na zastępstwo.