Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lekarza: W wydanej w dniu 5 lutego 2025 roku interpretacji indywidualnej (0112-KDIL2-2.4011.881.2024.1.WS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że lekarze mogą wybrać jako rozliczenie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, mimo wykonywania usług na rzecz tego samego podmiotu  które to usługi są “częściowo zbieżne” z  zadaniami wykonywanymi na etacie.

Dla przypomnienia zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. DZ.U. z 2024 r., poz 776):

“Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.”

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jednak w interpretacji z 5 lutego br., Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca w ramach prowadzenia działalności gospodarczej może wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, mimo świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy.

Wydana interpretacja dotyczyła lekarza w trakcie specjalizacji z radiologii i diagnostyki obrazowej, który jako lekarz rezydent zatrudniony na umowę o pracę wykonywał wszelkie czynności zgodnie z programem specjalizacji. Po zakończeniu specjalizacji miał zamiar świadczyć usługi dla dotychczasowego pracodawcy jako lekarz specjalista, a jego zadania mają się różnić od dotychczasowych m.in. tym, że samodzielnie będzie interpretował i opisywał badania, bez nadzoru kierownika, i ponosił za nie pełną odpowiedzialność za cały proces diagnostyczny i leczniczy.

Zdaniem wnioskodawcy możliwe jest w tej sytuacji rozliczanie się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 14 proc., gdyż wykonywane  usługi nie będą takie same jak te, które lekarz wykonywał w ramach stosunku pracy.

Dyrektor KIS potwierdził, że zawarty w ww. art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zwrot „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy. Tak więc tylko częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością). Tak więc lekarz-przedsiębiorca może rozliczać ryczałtem według stawki 14 proc. usługi na rzecz szpitala, w którym pracował wcześniej jako rezydent.