Składki ZUS a odszkodowanie dla pracownika: Czy dobrowolne odszkodowanie dla pracownika przechodzącego na emeryturę wypłacone na podstawie tzw. Programu Odejść Emerytalnych podlega składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne?
Z wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przedsiębiorca, który planując zoptymalizować stan zatrudnienia zamierzał wprowadzić Program Odejść Emerytalnych. Zasady i warunki rozwiązywania z pracownikami umów o pracę w związku z przejściem na emeryturę w ramach tego programu miały zostać określone w specjalnie do tego celu stworzonym regulaminie, i miały być dobrowolne. Uprawnionym do skorzystania z programu pracownikiem miały być osoby zatrudnione u pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w dniu wejścia w życie programu, które nabyły lub nabędą do dnia rozwiązania umowy o pracę uprawnienia emerytalne z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.
Pracownik rozwiązujący umowę o pracę w ramach programu miał otrzymać świadczenia na zasadach i warunkach określonych w regulaminie. W związku z tym przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z pytaniem, czy wartość dobrowolnego odszkodowania stanowić będzie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
W § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia składkowego wskazano, że podstawy wymiaru składek nie stanowią odprawy, odszkodowania i rekompensaty wypłacane pracownikom z tytułu wygaśnięcia lub rozwiązania stosunku pracy, w tym z tytułu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę lub rozwiązania jej bez wypowiedzenia, skrócenia okresu jej wypowiedzenia, niewydania w terminie lub wydania niewłaściwego świadectwa pracy.
ZUS potwierdził prawidłowość stanowiska wnioskodawcy i w interpretacji z 3 października 2024 roku (nr DI/200000/43/846/2024) uznał, że dobrowolne odszkodowanie wypłacane przez pracodawcę na podstawie tzw. Programu Odejść Emerytalnych nie podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Jest to interpretacja korzystna zarówno dla pracownika jak i pracodawcy, gdyż oznacza niższe koszty po stronie pracodawcy związane z wypłatą odszkodowań oraz wyższą wypłatę netto dla pracownika.