W dniu 2 października 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, a w dniu 10 października 2024 roku projekt wpłynął do Sejmu. Nowelizacja przepisów ma na celu uregulowanie kwestii sporządzania sprawozdania ESG, czyli raportowania w zakresie Environmental (środowisko), Social (sprawy społeczne), Governance (ład korporacyjny).
Projekt ustawy implementuje do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive), a także dyrektywy delegowanej KE 2023/2775 w odniesieniu do dostosowania kryteriów wielkości przedsiębiorstwa dla mikro-, małych, średnich i dużych jednostek lub grup. Dyrektywa zobowiązuje duże przedsiębiorstwa i MŚP notowane na giełdzie do przygotowywania sprawozdania ESG, czyli ujawniania informacji niefinansowych, między innymi swoich wpływów na środowisko i społeczeństwo, sposobów na zarządzanie ryzykiem, wskaźników, celów, polityk i strategii w zakresie różnych aspektów zrównoważonego rozwoju.
Przepisy nowelizacji nakładają nowe obowiązki w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju na:
- duże jednostki będące jednostkami dominującymi dużej grupy kapitałowej,
- małe i średnie jednostki dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw),
- spełniające określone warunki i kryteria wielkości jednostki zależne i oddziały z siedzibą w Polsce, których odpowiednio jednostka dominująca najwyższego szczebla lub jednostka samodzielna podlega przepisom prawa państwa trzeciego.
Projekt został skierowany do czytania w Komisji Finansów Publicznych, a termin przedstawienia sprawozdania to 18 listopada 2024 roku.