Przed grudniowymi świętami wielu pracodawców decyduje się na dodatkowe świadczenia świąteczne dla pracowników – czy to rzeczowe (paczki świąteczne, słodycze) czy pieniężne. Świadczenia świąteczne dla pracowników mogą być finansowane ze środków obrotowych pracodawcy, lub ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W sytuacji, gdy świadczenia są finansowane ze środków obrotowych pracodawcy, to pracodawca sam podejmuje decyzje o ich rodzaju i wysokości, i podlegają one wliczeniu do podstawy wymiaru składek ZUS i opodatkowania.
Wątpliwości natomiast dotyczą sytuacji, gdy świadczenia świąteczne dla pracowników są finansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. W związku z częstymi pytaniami pracodawców Ministerstwo Finansów w stanowisku z dnia 14 listopada 2024 r. odniosło się do pytania, czy świadczenia rzeczowe przekazywane pracownikom ze środków ZFŚS (np. drobne upominki z okazji świąt dla pracowników lub ich dzieci) stanowią darowiznę, czy mogą być traktowane jako forma dodatkowego wynagrodzenia i w konsekwencji stanowią dla pracowników przychód w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o PIT.
Zgodnie z odpowiedzią Ministerstwa: “(…) pytanie dotyczy świadczeń otrzymywanych na podstawie ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Przyznawane są one pracownikom jako element wsparcia socjalnego, do którego zobowiązany jest pracodawca na mocy tej ustawy. Dlatego też nie można ich rozpatrywać w kontekście umowy darowizny uregulowanej przepisami Kodeksu cywilnego. Tego rodzaju świadczenia są zatem przychodem w rozumieniu ustawy PIT. Świadczenia te korzystają ze zwolnienia w granicach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT.”
Zgodnie z artykułem 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT od podatku dochodowego wolna jest wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 1000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.