W dniu 20 maja 2025 r. mija termin na złożenie ZUS DRA (przedsiębiorcy opłacający składki tylko za siebie) lub ZUS RCA (przedsiębiorcy opłacający składki za osoby trzecie) za kwiecień 2025 r., w którym trzeba uwzględnić roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2025 rok.
Obowiązek rozliczenia dotyczy osób, których działalność opodatkowana jest podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że zapłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa niż ustalona, to przedsiębiorcy będzie przysługiwał jej zwrot, o ile nie ma on zaległości z tytułu składek. Jeżeli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty w terminie do 2 czerwca 2025 r., to nadpłata zostanie zaliczona na poczet przyszłych zobowiązań, a ZUS rozliczy ją najpóźniej do końca bieżącego roku.
Jeżeli zapłacona kwota okaże się niższa niż ustalona, to przedsiębiorca będzie musiał dopłacić różnicę wraz ze składką za kwiecień 2025 r., czyli w terminie do 20 maja 2025 r.
Druga ważna data w maju to 31 maja – do tego dnia pracodawcy zobowiązani do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powinni przekazać co najmniej 75% równowartości dokonanych odpisów podstawowych na rachunek ZFŚS. Dla przypomnienia obowiązek tworzenia funduszu socjalnego mają pracodawcy, którzy 1 stycznia 2025 r. zatrudniają co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty lub 20 i mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli z wnioskiem o utworzenie funduszu wystąpiła zakładowa organizacja związkowa.
W 2025 roku do ustalenia odpisów na ZFŚS należy przyjąć kwotę przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2024 r., pomniejszoną o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, czyli 7262,39 PLN. Oznacza to, że podstawowy odpis na Fundusz w 2025 r. przypadający na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach pracy wynosi 2723,40 PLN (37,5% przeciętnego wynagrodzenia). Podwyższony odpis na pracownika pracującego na pełen etat i wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych wynosi 3631,20 PLN (50% przeciętnego wynagrodzenia).