Od piątku, 15 września obowiązują przepisy ustawy z 26 maja 2023 roku o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółek (Dz. U. z 2023 r., poz 1784).

Ustawa, wdrażająca do polskiego prawa przepisy unijne dyrektywy 2019/2121 reguluje kwestie związane z uczestnictwem pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek. Określa również prawa i obowiązki pracowników oraz organu zarządzającego albo administrującego spółki podlegającej transgranicznemu przekształceniu, połączeniu lub podziałowi.

I tak uprawnienia pracowników do uczestnictwa w spółce powstałej w wyniku transgranicznego przekształcenia przybierają następujące formy:

  • prawo do wyboru lub wyznaczenia określonej liczby członków rady nadzorczej;
  • prawo rekomendowania członków rady nadzorczej;
  • prawo sprzeciwienia się wyznaczeniu niektórych albo wszystkich członków rady nadzorczej.

Przepisy ustawy przewiduje również powołanie specjalnego zespołu negocjacyjnego reprezentującego pracowników zatrudnionych w spółce, którego zadaniem jest ochrony uprawnień pracowniczych. Do zadań zespołu należeć ma:

  • w przypadku przekształcenia transgranicznego spółki – zawarcie z właściwymi organami spółki przekształcanej porozumienia w sprawie uczestnictwa pracowników w spółce przekształconej;
  • w przypadku połączenia transgranicznego spółek – zawarcie z właściwymi organami spółek uczestniczących porozumienia w sprawie uczestnictwa pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia spółek;
  • w przypadku podziału transgranicznego spółki – zawarcie z właściwymi organami spółki podlegającej podziałowi porozumienia w sprawie uczestnictwa pracowników w spółce przejmującej.

Pierwszeństwo we wskazaniu członków specjalnego zespołu negocjacyjnego należy do reprezentatywnej zakładowej organizacji związkowej, a członkowie takiego zespołu na mocy przepisów ustawy objęci zostają ochroną stosunku pracy.