Uprawnienia przysługujące w związku z powodzią: W dniu 17 września 2024 roku w Dzienniku ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. z 20204 r, poz 1371). Uruchamia ono przepisy ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2024 r. poz. 654). Szczególnie istotny z punktu widzenia pracodawców i pracowników jest przepis art. 8 wymienionej ustawy:
- Faktyczna niemożność świadczenia pracy w związku z powodzią jest podstawą do usprawiedliwienia nieobecności pracownika w pracy.
- Za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powyższej przyczyny pracownik zachowuje prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika. Wynagrodzenie to wypłaca pracodawca.
- Powyższy przepis nie ma zastosowania do pracowników, których uprawnienie do wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu powodzi lub do innej formy rekompensaty utraconego wynagrodzenia z tego tytułu wynika z odrębnych przepisów.
- Jeżeli w związku z usuwaniem skutków powodzi u pracodawcy konieczne jest powierzenie pracownikowi innego rodzaju pracy niż wynikająca z jego umowy o pracę, to pracodawca może powierzyć pracownikowi taką pracę. Pracownik zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia, obliczonego według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego.
Powyższe przepisy stosuje się także odpowiednio do osób wykonujących pracę na podstawie stosunku służbowego.
Na podstawie przepisów ustawy środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mogą być przeznaczone na cele związane z pomocą dla poszkodowanych zatrudnionych u pracodawcy, który utworzył fundusz, a także dla poszkodowanych zatrudnionych u innego pracodawcy. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 września 2024 r. okres obowiązywania przepisu został ustalony do dnia 31 grudnia 2024 r.
Pracodawcy, którzy na skutek powodzi przejściowo zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej lub istotnie ograniczyli jej prowadzenie i w związku z tym nie posiadają środków na wypłatę pracownikom wynagrodzenia przysługującego za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy w związku z powodzią mają prawo złożyć wniosek o udzielenie nieoprocentowanej pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 23 ust 1. ustawy z dnia 16 września 2011 r.).