Czas pracy od podstaw – szkolenie trzydniowe. Zapisz się!

Ustawa o urlopach dla rodziców wcześniaków przegłosowana przez Sejm

Ustawa o urlopach dla rodziców wcześniaków przegłosowana przez Sejm

Urlop uzupełniający dla rodziców wcześniaków: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw został w dniu 27 listopada 2024 roku przegłosowany przez Sejm. Celem ustawy jest wprowadzenie uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który pozwoli zrekompensować pracownikom – rodzicom czas spędzony z dzieckiem w szpitalu podczas urlopu macierzyńskiego, oraz w przypadku długotrwałej hospitalizacji dziecka umożliwi przebywanie z dzieckiem bez konieczności wykorzystywania urlopów wypoczynkowych czy innych zwolnień od pracy.

Za przyjęciem nowelizacji posłowie głosowali jednogłośnie, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obraz przedstawia leżące niemowlę, częściowo przykryte kocem. Na głowie dziecka delikatnie spoczywa ręka, co sugeruje gest pocieszenia lub ochrony.

Urlop uzupełniający dla rodziców wcześniaków będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni, w zależności od tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub od jego masy urodzeniowej, albo od okresu hospitalizacji dziecka. Uprawnionymi do skorzystania z uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będą:

  • rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g,
  • rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g,
  • rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży, po spełnieniu określonych w przepisach warunków.

Urlop będzie przysługiwał nie tylko matkom, ale też ojcom, prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym oraz adopcyjnym. Osoby te podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą otrzymywać 100% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Ustawa została w dniu 29 listopada skierowana do Senatu.

2024-12-11T14:12:31+01:00
Przejdź do góry