Urlop regeneracyjny a składki ZUS: W wydanej 15 stycznia 2025 roku interpretacji (DI/100000/43/241/2023) oddział ZUS w Gdańsku potwierdził, że od pensji wypłaconej pracownikowi za czas choroby, która wypadła podczas dobrowolnie wziętego zwolnienia sabbatical, odprowadza się jedynie składkę zdrowotną.
Sabbatical to urlop regeneracyjny, nowy pracowniczy benefit, który polega na przyznawaniu zatrudnionym pracownikom (najczęściej bardziej doświadczonym lub na wyższych stanowiskach) urlopów od pracy, zwykle częściowo odpłatnych, które mają przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu oraz zmobilizować pracowników do większej wydajności i kreatywności, a tym samym poprawiać w dalszej perspektywie wyniki całej firmy. Mimo, że Polsce brakuje odpowiednich regulacji prawnych odnoszących się do takich zwolnień, to niektóre firmy decydują się na ich wdrożenie.
Jeden z polskich banków zdecydował się wprowadzić sabbatical, motywując to zapobieganiem wypaleniu zawodowemu personelu, co ma się przełożyć na większą efektywność przedsiębiorstwa. I tak po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracownik mógłby wnioskować o urlop:
- staż 15 lat – urlop w wymiarze maksymalnie miesięcznym,
- staż 20 lat – urlop w wymiarze maksymalnie 3-miesięcznym,
- staż 25 lat – urlop w wymiarze maksymalnie 6-miesięcznym,
- staż 30 lat – urlop w wymiarze maksymalnie 12-miesięcznym.
Za czas pobytu na zwolnieniu pracownik otrzymywałby 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Za czas choroby podczas urlopu, trwającej odpowiednio do 33 lub 14 dni, pracodawca wypłacałby mu 80 proc. pensji liczonej od stawki należnej za urlop (tj. od 30 proc. stawki podstawowej) – niezależnie od tego, czy przekroczyłaby ona minimalne wynagrodzenie, czy nie.
Jeżeli podczas sabbatical obejmującego co najmniej dwa pełne miesiące pracownik zachorowałby na czas dłuższy niż wskazane 33 lub 14 dni, podstawa zasiłku byłaby ustalana według przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających niezdolność do pracy, w tym za okres przerwy od pracy. Zdaniem firmy od należności wypłacanej pracownikowi za czas urlopu regeneracyjnego należy regulować zarówno składki społeczne, jak i zdrowotne, co dotyczy również wynagrodzenia płatnego za czas choroby przypadającej podczas urlopu regeneracyjnego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w wydanej na wniosek banku interpretacji potwierdził, że wynagrodzenie wypłacane pracownikom przebywającym na regeneracyjnym zwolnieniu będzie podlegać składkom zarówno społecznym, jak i zdrowotnym. Natomiast jeżeli chodzi o ozusowanie świadczenia wypłacanego pracownikowi, który zachorowałby podczas tego urlopu, to nie będzie się pobierać składek społecznych, a tylko składkę zdrowotną. Wynagrodzenia za czas niezdolności od pracy nie wlicza się bowiem do podstawy wymiaru składek społecznych, ale wchodzi ono do podstawy wymiaru składki zdrowotnej, zgodnie z art. 18 ust. 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 497) oraz art. 81 ust. 1, 5 i 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 146).