Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia: Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 24 grudnia 2024 roku przyjęła projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ustawa ma za zadanie określić obowiązki państwa w zakresie aktywności zawodowej, wspierania zatrudnienia oraz rynku pracy.
Ministerstwo wskazywało, że obowiązujące obecnie przepisy tworzone były 20 lat temu, i niekoniecznie przystają do dzisiejszych realiów panujących na rynku pracy. Nowe przepisy mają odpowiadać na bieżące potrzeby osób szukających pracy oraz pracodawców. Przede wszystkim mają ułatwić dostęp do ofert pracy – między innymi poprzez uproszczenie sposobu ich zgłaszania. I tak pracodawcy z sektora publicznego będą zobowiązani do zamieszczania ofert pracy w jednej bazie rządowej prowadzonej przez resort pracy, co ułatwi poszukującym znalezienie odpowiedniej oferty. Ponadto rejestracja w urzędzie pracy będzie odbywała się w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.
Kolejnym usprawnieniem ma być wdrożenie nowego systemu informatycznego, ułatwiającego założenie konta osobie poszukującej pracę – między innymi poprzez uzyskiwanie pomocy urzędów pracy online czy automatyczne otrzymywanie informacji o nowych ofertach pracy odpowiadających danym kwalifikacjom.
Zmiany mają objąć również Krajowy Fundusz Szkoleniowy, z którego obecnie korzystają pracownicy zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy. Po zmianach dostęp do KFS-u mają otrzymać również samozatrudnieni przedsiębiorcy oraz osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, a także osoby objęte zwolnieniami monitorowanymi.
Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia przewiduje również szereg mechanizmów wsparcia dla przedsiębiorców i pracowników. Jednym z nich jest dofinansowanie za zatrudnienie emeryta, co ma zachęcić pracodawców do zatrudniania seniorów, i zwiększać szanse na zatrudnienie dla starszych osób. Seniorzy będą mogli także korzystać ze szkoleń finansowanych przez urzędy pracy. Wsparcie otrzymają również bezrobotne osoby z niepełnosprawnościami, członkowie rodzin wielodzietnych posiadający Kartę Dużej Rodziny oraz opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, którzy otrzymają pierwszeństwo w uzyskaniu wsparcia z urzędu pracy.
Kolejna zmiana w przepisach dotyczy rolników, którzy w obecnym stanie prawnym nie mogą rejestrować się jako bezrobotni i korzystać z usług i instrumentów rynku pracy jeśli posiadają nieruchomość rolną o powierzchni powyżej 2ha. Po zmianie przepisów będą mieli taką możliwość.
Ustawa została skierowana do Sejmu w dniu 7 stycznia 2025 roku.