Ustawa o transparentności wynagrodzeń przyjęta przez Sejm: W piątek, 9 maja br. Sejm uchwalił ustawę o transparentności wynagrodzeń, czyli nowelizację ustawy Kodeks Pracy. Poselski projekt ustawy o transparentności wynagrodzeń, przygotowany przez posłów Koalicji Obywatelskiej został w trakcie prac Podkomisji stałej ds. nowelizacji Kodeksu pracy oraz Kodeksu postępowania administracyjnego bardzo mocno okrojony w stosunku do jego pierwotnej wersji. Z dziesięciu artykułów wprowadzających zmiany do Kodeksu pracy po przejściu przez Komisje zostały tylko dwa.

Zgodnie z uchwalonymi przez Sejm przepisami pracodawcy będą zobowiązani do informowania kandydatów o wynagrodzeniu jeszcze przed nawiązaniem stosunku pracy, co ma umożliwić świadome i przejrzyste negocjacje. Osoba, która ubiega się o zatrudnienie powinna otrzymać od pracodawcy informację o wynagrodzeniu (jego początkowej wysokości lub o przedziale), obejmującym  wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w formie innej niż pieniężna.  Kandydat powinien być poinformowany również o odpowiednich postanowieniach układu zbiorowego lub regulaminu wynagradzania, jeżeli takie u pracodawcy obowiązują.

Ustawa o jawności wynagrodzeń przyjęta przez Sejm

Powyższe informacje powinny być przekazane kandydatowi w postaci papierowej lub elektronicznej i ze stosownym wyprzedzeniem, czyli:

  • w ogłoszeniu o naborze na stanowisko pracy,
  • przed rozmową kwalifikacyjną,
  • przed nawiązaniem stosunku pracy.

We wcześniejszej wersji projektu ustawy przepisy przewidywały podanie informacji o wysokości wynagrodzenia w ogłoszeniu o naborze na wolne stanowisko lub przed rozmową kwalifikacyjną. W wersji przegłosowanej przez Sejm dodano ostatni punkt, czyli konieczność informowania o wysokości wynagrodzenia przed nawiązaniem stosunku pracy. Dla przypomnienia zgodnie z art. 26 k.p. stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy. Zatem jeśli umowa o pracę zostanie podpisana w maju 2025 roku z dniem rozpoczęcia pracy wyznaczonym na 1.09.2025, to nawiązanie stosunku pracy nastąpi we wrześniu.

Ustawa o transparentności wynagrodzeń nakłada też na pracodawcę obowiązek zapewnienia neutralności pod względem płci w ogłoszeniach o naborze na wolne stanowisko pracy, neutralności płciowej przy określaniu nazw stanowisk pracy, oraz niedyskryminujący przebieg procesu rekrutacyjnego.

W dniu 9 maja br. ustawa została przekazana do Prezydenta i Senatu. Ustawa ma wejść w życie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.