Wyłączenie ochrony działacza związkowego: Zgodnie z art. 32 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych członek zarządu zakładowej organizacji związkowej podlega ochronie pracowniczej. I tak pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku prawnego ze wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z inną osobą wykonującą pracę zarobkową będącą członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnioną do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Pracodawca nie może również zmienić jednostronnie warunków pracy lub wynagrodzenia na niekorzyść członka zakładowej organizacji związkowej.
Opisana powyżej ochrona przysługuje przez okres określony uchwałą zarządu, a po jego upływie dodatkowo przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 19 września 2024 r. (I PSKP 45/23) nie ma uzasadnionych powodów dla pozbawienia byłego członka zarządu organizacji związkowej ochrony rocznej po ustaniu funkcji. Sprawa, w której orzekał Sąd Najwyższy dotyczyła byłego działacza związkowego, który zrezygnował z funkcji związkowej z powodu kandydowania w wyborach na członka zarządu. Jak wskazał Sąd “Ratio legis ochrony po ustaniu funkcji wiąże się z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa i swobody działania związkowcom, tak by wyeliminować ryzyko pozbywania się pracowników w związku z ich przeszłością związkową. Zwłaszcza dotyczy to sytuacji, gdy związkowiec nie został ostatecznie wybrany do zarządu spółki.”