Zakład Ubezpieczeń Społecznych w stanowisku z 15 października 2024 roku odniósł się do pytania o sposób ustalania podstawy wymiaru zasiłku w sytuacji, gdy zostało wypłacone wynagrodzenie “powodziowe”.
Zgodnie z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi pracownicy, którzy w skutek powodzi nie mogli świadczyć pracy otrzymali odpowiednią część minimalnego wynagrodzenia za pracę, przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika. Tym samym część pracowników otrzymała niższe wynagrodzenie, i stąd pytanie, jak postępować przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku przysługującego za kolejne miesiące.
Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli zaś w okresie, który jest brany pod uwagę do ustalenia podstawy, pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to należy zastosować z art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej i przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego:
- wyłączyć wynagrodzenie za miesiące, w których przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy;
- przyjąć, po uzupełnieniu, wynagrodzenie z miesięcy, w których ubezpieczony będący pracownikiem przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy
Zgodnie z odpowiedzią ZUS w przypadku wynagrodzenia powodziowego „(…) Ustawodawca nie wprowadził szczegółowych rozwiązań w przypadku przyjmowania do podstawy wymiaru świadczeń wynagrodzenia pracownika, który nie przepracował pełnego miesiąca z powodu usprawiedliwionej nieobecności w pracy w związku z niemożnością świadczenia pracy z powodu powodzi. Jeżeli zatem ubezpieczony – pracownik przepracował w miesiącu mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy (np. na skutek usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby oraz w związku z niemożnością świadczenia pracy z powodu powodzi, za co otrzymał wynagrodzenie powodziowe), przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wyłączyć wynagrodzenie za miesiąc, w którym przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy. Jeżeli mimo powyższych usprawiedliwionych nieobecności ubezpieczony przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy, wówczas należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wynagrodzenie miesięczne po uzupełnieniu według powyższych zasad”, co oznacza, że należy postąpić zgodnie z art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej.