31 października 2023 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał interpretację dotyczącą najmu samochodów osobowych swoim pracownikom po preferencyjnych cenach w kontekście składek na ubezpieczenia (znak sprawy DI/100000/43/907/2023). Zakład uznał w niej, iż najem samochodów osobowych swoim pracownikom po preferencyjnych cenach podlega składkom na ubezpieczenia społeczne oraz składce zdrowotnej.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy działającego w branży wynajmu samochodów, który zamierzał wynajmować swoim pracownikom samochody osobowe po niższej cenie, niż oferował je swoim klientom. ZUS uznał, że w tej sytuacji nie można zastosować §2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, który stanowi że:
Podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody: (…) korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji
ZUS uznał, że wyżej przytoczony przepis dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy pracodawca dokonuje zakupu towarów lub umożliwia korzystanie z usług (np. pakietów medycznych lub abonamentów sportowych) po cenie niższej od tej, którą musiałby uiścić pracownik decydujący się na osobiste ich nabycie. Natomiast udostępnienie składników własnego majątku służących do wykonywania przez pracodawcę działalności gospodarczej nie spełnia kryterium korzyści po stronie pracownika lecz po stronie pracodawcy.
Podstawą oskładkowania w tej sytuacji jest różnica pomiędzy wartością rynkową takiego świadczenia, a kwotą uiszczaną przez pracownika, a świadczenie podlega zarówno składce zdrowotnej jak i składkom na ubezpieczenia społeczne.