Zakup garniturów i garsonek a koszt uzyskania przychodu: kancelaria prawna, działająca w formie spółki komandytowo-akcyjnej wystąpiła do Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie zakupu reprezentacyjnej odzieży dla pracowników i zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu.
W ramach uzasadnienia wniosku kancelaria wskazała, że do jej klientów należą głównie firmy, a wszelkie negocjacje i rozmowy odbywają się w trakcie spotkań biznesowych, na których jest bardzo ważna odpowiednia prezencja.W ramach zapewnienia takowej swoim pracownikom i wspólnikom firma zamierzała kupić garnitury oraz garsonki i opatrzyć je swoim logo. Odzież miała być używana w trakcie spotkań z klientami.
Firma zamierzała zaliczyć wydatek na ubrania do kosztów uzyskania przychodu, wskazując, że są to wydatki na cele reklamy, gdyż dzięki odzieży z logo zwiększy się jej rozpoznawalność, co przełoży się na więcej zleceń i tym samym wyższe przychody z działalności. Logo kancelarii zostało już wcześniej zastrzeżone w Urzędzie Patentowym jako znak towarowy słowno-graficzny, i było używane do oznaczenia akt, wizytówek, firmowych papierów oraz na stronie internetowej firmy.
Dyrektor KIS zgodził się z powyższym uzasadnieniem, że formą reklamy firmy jest również rozpowszechnianie jej logo, i w związku z tym wydatki na zakup garniturów i garsonek opatrzonych znakiem kancelarii można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak, jak podkreślił fiskus dotyczy to tylko zakupu ubrań dla pracowników. Wydatki na ubrania wspólników są bowiem wyłączone z kosztów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 38a ustawy o CIT (interpretacja nr 0111-KDIB2-1.4010.493.2024.1.AG)
Stanowi on, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. W spółce komandytowo-akcyjnej organem stanowiącym jest walne zgromadzenie akcjonariuszy, a więc „wydatki na zakup odzieży dla komplementariuszy będących jednocześnie akcjonariuszami spółki nie będą mogły być zaliczone do podatkowych kosztów”.