Od 5 września 2023 roku zmianie ulegają wymogi między innymi wobec pielęgniarek oddziałowych i osób je zastępujących, które będą musiały legitymować się tytułem magistra pielęgniarstwa i tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, oraz posiadać staż co najmniej 5 lat pracy w podmiocie leczniczym udzielającym całodobowo świadczeń zdrowotnych. Powyższy, obligatoryjny przepis wprowadza rozporządzenie Ministra Zdrowia z 10 lipca 2023 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami (Dz.U. z 2023 r., poz. 1515).

Jednak część pracodawców wymaga na powyższych stanowiskach jedynie średniego wykształcenia medycznego w zawodzie pielęgniarki i kursu kwalifikacyjnego, co jest zgodnie z obowiązującym jeszcze rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych. Oznacza to, że wynagrodzenie takim osobom wypłacane jest według 6. grupy zawodowej, a nie według 2. grupy zawodowej, czyli wyższej kwotowo.

Powstaje więc pytanie, czy po wejściu w życie nowych przepisów pracodawca będzie musiał automatycznie dostosować grupę zawodową pracownika na stanowisku pielęgniarki oddziałowej lub zastępcy pielęgniarki oddziałowej do faktycznie posiadanych kwalifikacji zawodowych. Drugie istotne pytanie to z jaką datą pracodawca ma dokonać zmiany warunków umowy o pracę, przenieść pracownika do 2. grupy zawodowej i wypłacać wyższe wynagrodzenie – czy ma to zrobić najpóźniej z dniem 5 września 2023 roku i w trakcie września podnieść wynagrodzenie zasadnicze?

Powyższe pytania zostały wystosowane do Ministra Zdrowia przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, pozostając na razie bez odpowiedzi.